fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak obliczać elementy konstrukcyjne?

Krokwie

Planując rozłożenie krokwi, warto aby obciążenie dachu było w dwóch kierunkach: prostopadle do połaci i równolegle (uprawnienia budowlane). Prostopadłe obciążenie dachu sprawi, że w miejscach, gdzie podparta jest krokiew i w obszarze kalenicy zajdzie reakcja podporowa. To spowoduje wzmocnienie konstrukcji. W kalenicy zachodzi proces wzajemnego oddziaływania na siebie krokwi, co powoduje powstawanie w nich dodatkowych podłużnych sił. Gdy krokiew leży swobodnie na stopowej płatwi i nie ma wrębów, a dodatkowo jest oparta o płatwie kalenicową, to przy kalenicy wypada największa rozciągająca siła osiowa. Jeżeli krokiew opiera się swobodnie w miejscu kalenicy, a wrębem łączy się ze stopową płatwią, to wzdłuż krokwi rozkład osiowych sił będzie odwrotny. Kiedy zamocujemy krokiew z dwóch stron, to na jej częściach wystąpią siły ściskające, a na całej jej długości siły rozciągające.

Jak obliczać elementy konstrukcyjne
Jak obliczać elementy konstrukcyjne

Elementy słupków we wiązarach

Słupki we wiązarach stanowią podporę dla płatwi. Aby zapewnić odpowiednie wymiary konstrukcyjne, słupki nie mogą być mniejsze niż 10/12 cm. Większy wymiar słupka ma zastosowanie w tworzeniu płaszczyzny mieczy, które są za pomocą wrębów czołowych oparte na słupkach. Jeżeli słupki opierają się o podwalinę, obliczając je, bierzemy pod uwagę docisk lub wyboczenie. Murłaty liczymy jako belki , których rozpiętość jest równa rozstawieniu w murach kotwi murłatów. Obliczając miecze bierze się pod uwagę wyboczenie, tak samo jak w przypadku słupków.

Obliczanie płatwi

Obliczając płatwie należy uwzględnić obciążenia pionowe oraz poziome. Pionowe obciążenia dotyczą własnego ciężaru dachu, obciążenie śniegiem i wiatrem prostopadłym do dachu. Obciążenia poziome obliczamy biorąc pod uwagę wiatr, który obciąża dach w poziomie (testy 2021 uprawnienia). Ciesielskie płatwie dachowe są to belki, które mają na podporach rozcięcie i są podparte mieczami. Ich długość jest równa długości rozstawowi pełnych wiązarów, i wynosi około 3-r-4 m.

Obliczanie narożnych i koszowych krokwi

Krokwie narożne, które możemy spotkać np. w czterospadkowym dachu oraz krokwie koszowe (program z aktami na uprawnienia budowlane), dotyczące dachów załamanych oblicza się jako wolnopodparte belki. Mogą pracować one pod pionowym obciążeniem od własnego ciężaru, wiatru, śniegu albo pod pionowym obciążeniem, które składa się z ciężaru dachu oraz siły skupionej. Siła skupiona jest umieszczona w konstrukcji w samym środku rozpiętości krokwi.

Kleszcze jako element konstrukcyjny

Kleszcze podczas pracy ulegają ściskaniu od strony poziomej przy obciążeniach wiatru i zginaniu przy obciążeniach montażowych (programy do uprawnień budowlanych). Same kleszcze służą jako ściągi w trójprzegubowym układzie. Układ ten znajduje się nad nimi. Zginanie oraz ściskanie ma ogromny wpływ podczas obliczania wymiarów. Ze względu na to, że są to tylko chwilowe obciążenia, kleszcze mogą naprężać się około 20° więcej, niż dopuszczalna norma. Patrząc na kleszcze jak na ściskany element, nie należy wykonywać ich z desek, które są cieńsze niż 38mm. Jeżeli tak się stanie, trzeba zastosować pomiędzy nimi dużo przewiązek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com