fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak deskować i wypełniać wnętrza ścian?

Główne zadania deskowania ścian

Deskowanie ścian zewnętrznych ma za zadanie ochraniać przed wiatrem, wodą. Pełni także bardzo ważną funkcję izolacyjną. Zabezpiecza pomieszczenia zarówno od niskich temperatur, jak i wysokich. Aby deskowanie ścian miało sens, do konstrukcji są potrzebne suche oraz szczelne deski (egzamin na uprawnienia budowlane). Zewnętrzną warstwę deskowania ścian wykonuje się zarówno z poziomych , jak i z pionowych desek.

Jak deskować i wypełniać wnętrza ścian

Ważne gwoździe oraz śruby

Przez każdą z desek przechodzi tylko jedna śruba lub gwóźdź. Montuje się go w taki sposób, aby deska mogła swobodnie kurczyć się, zachowując swoje dotychczasowe położenie ukośne. Nie można przybijać desek zarówno do góry krawędzi, jak i do dolnej (program egzamin uprawnienia 2021). Może to spowodować, że deska z czasem pęknie i wypaczy się. Deska nie będzie szczelna, a woda, która się tam dostanie spowoduje gnicie. Należy ograniczać poziome sztukowanie desek. Deska powinna mieć odpowiednią długość. układa się je do czoła, prawą stroną na zewnątrz.

Jak dobrze wykonać pionowe deskowanie?

Szerokość deski powinna wynosić do 16 cm i powinna być skierowana prawą stroną do zewnątrz, aby podczas kurczenia się drewna spoina znacząco nie powiększyła się. Po odeskowaniu strony, drewno powinno się wystrugać. Aby poprawnie wykonać odeskowanie należy wyprofilować i ostrugać deski, a następnie ułożyć je jedna obok drugiej. Kolejno dokonuje się montażu desek za pomocą śrub. Powinny mieć one długość 70-80mm. Każda ze śrub przechodzi przez jedną deskę, co powoduje, że mogą one swobodnie kurczyć się. Śruby przykręcane są do rygli, oczepów i podwalin.

Innym sposobem na montaż odeskowania jest ustawienie ich do czoła i przykrycie listwami o wymiarach 15×45 mm spoin. Deski są przybijane na środku jej szerokości za pomocą gwoździ. Mocowane są także do rygli, oczepów i podwalin (program z aktami na uprawnienia budowlane). Listwy zostają przykręcone także w połowie szerokości tak, aby śruba trafiła w spoinę znajdującą się pomiędzy deskami. Deski mogą swobodnie kurczyć się, tak samo jak miało to miejsce w pierwszym przypadku.

Deskowanie pionowe i poziome

Zarówno deskowanie pionowe, jak i poziome wykonuje się poprzez układanie prawą stroną desek do zewnątrz. Ich grubość zależy od wykonania izolacji ściany. Niekiedy deskowanie odbywa się podwójnie (pytania na egzamin ustny do uprawnień). W takim wypadku grubość każdej z warstw może być mniejsza, niż w przypadku pojedynczego deskowania. Szerokość deski nie powinna wynosić więcej niż 16 cm a struganie powinno odbywać się od widocznej strony. Występuje kilka sposobów, które pomagają prawidłowo wykonać poziome deski.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com