fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotne zmiany – podstawowe informacje

Inżynierowie budownictwa zostali objęci nową ustawą, dotyczącą praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych . Istotne zmiany dotyczą tego, że każdy kandydat rozpoczynający swoją praktykę, musi ją zgłosić. Zgłoszenia przyjmuje okręgowa izba inżynierów budownictwa, we właściwej względem adepta miejsca. Dzięki nowej ustawie praktykę zawodową możemy odbyć w pewnych organach administracji rządowej. Mowa tutaj o praktykowaniu przy zadaniach wskazanych przez zarządcę urządzeń wodnych, wód oraz infrastruktury hydrotechnicznej. W zakres tych prac wchodzi także praktyka przy budowlach morskich, które mieszczą się na morskich terenach. (uprawnienia budowlane 2019)

Istotne zmiany – czym są standardy praktyki zawodowej?

Ustanowione zostaną także tak zwane standardy praktyki zawodowej. Ich opracowaniem zajmuje się Polska Izba Inżynierów Budownictwa, a właściwie jej samorząd zawodowy. Są one na tyle istotne, że każdy patron praktyki zawodowej będzie musiał zobligować się do ich przestrzegania. Jest do dobra zmiana, ponieważ dzięki temu zasady weryfikacji praktyki we wszystkich okręgowych komisjach ujednolicą się. Podobnie i kandydat bez względu na swoje miejsce zamieszkania zdobędzie podobne doświadczenie jak ubiegający się z innych rejonów Polski. (program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Istotne zmiany – miejsce odbywania praktyki

Do tej pory odbywając praktykę zawodową, mogliśmy ją realizować w jednym miejscu, na przykład u zarządców infrastruktury czy w organach nadzoru budowlanego. Czas takiej praktyki w porównaniu z praktyką na budowie był dwa razy dłuższy. W przypadku części kandydatów było to znaczące utrudnienie, czasem nawet stawało na drodze do zdobycia uprawnień. Głównym powodem były znaczące różnice między pracą na budowie a pracą w organach państwowych. Według nowych przepisów, w nadzorze budowlanym lub u zarządców infrastruktury (kolei, dróg, wodno-technicznej) możemy spędzić wyłącznie połowę naszego czasu praktyki. Druga część musi polegać na wykonywaniu funkcji technicznych w budownictwie. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Istotne zmiany – kiedy wchodzą w życie?

Nowe ustalenia prawne mają wejść w życie pod koniec 2019r. bądź na początku 2020r. Równocześnie warto wspomnieć, że wszystkie praktyki zawodowe rozpoczęte na starych zasadach pozostają w niezmienionym stanie. Nie warto jednak w takim wypadku odwlekać zakończenia praktyk. Możliwość kontynuacji pozostaje bowiem ważna tylko przez okres 5 lat od daty wejścia nowej ustawy w życie. (testy 2019 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com