fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Inżynier budownictwa – praca i odpowiedzialność

Bezsprzecznie zostanie inżynierem budownictwa jest możliwe wyłącznie po spełnieniu określonych warunków, które wiążą się z wykształcenie, praktyką zawodową oraz egzaminem. Jedynie po spełnieniu warunków, które określa ustawa dotycząca samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa można uzyskać tytuł inżyniera budownictwa. Niestety wiele osób uważa, że budownictwo polega budowaniu rodzinnych domków oraz wielkich budowli (program na uprawnienia budowlane). Jednakże należy pamiętać, iż jest to zawód wiążący się z dużą odpowiedzialnością. Istotnie budownictwo to także drogi, mosty, obiekty sportowe, hale widowiskowe. Godnym uwagi jest fakt, iż inżynierowie zawsze odpowiadają za wszelkie budynki użyteczności publicznej. Nawet najmniejszy błąd może kosztować ludzkie zdrowie lub życie.

Inżynier budownictwa – praca i odpowiedzialność

Specjalności oraz uprawnienia budowlane

Ważnym aspektem jest to, że w ramach zawodu inżyniera można starać się o uzyskanie jednej z czterech specjalności oraz uprawnień budowlanych. Są nimi specjalność inżynieryjna w zakresie hydrotechnicznym, kolejowym, drogowym lub wyburzeniowym. Jak również konstrukcyjno-budowlana oraz architektoniczna, po której uzyskuje się tytuł architekta (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Poza tym można starać się o specjalność instalacyjną w zakresie elektrycznym i elektroenergetycznym, wentylacyjnym, gazowym, kanalizacyjnym i wodociągowym oraz telekomunikacyjnym lub cieplnym.

Tytuł inżyniera – wymagania

Oczywiście, aby uzyskać ww. tytuł konieczne jest ukończenie studiów wyższych na określonych kierunkach. Takie studia podejmuje się na uczelniach technicznych. Są one dwustopniowe, co oznacza, że można uzyskać tytuł inżyniera po 3 latach lub tytuł magistra inżyniera po 5. Student zdobywa wiedzę uniwersalną, po czym bardziej specjalistyczną (program egzamin uprawnienia 2019). Istotnie wraz z upływem semestrów studenci muszą wybrać specjalizację. Po dokonaniu wyboru kształcą się już w tym konkretnym kierunku. Osoba, która skończyła studia może ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych.

Gdzie może pracować inżynier budownictwa?

Z pewnością warto wiedzieć, że inżynier budownictwa ma możliwość podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace budowlane. W związku z tym może pracować w biurze projektowym lub na placu budowy. Praca inżyniera wymaga szybkiego reagowania na różne nieprzewidziane sytuacje (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Istotnie jest to ciekawa praca, w której współpracuje się z wieloma różnymi specjalistami.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.