fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Inteligentne oświetlenie od Budimex

Innowacyjny projekt oświetlenia od Budimex – innowacje pojawił się w styczniu 2018 roku. Po czasie zostały zaprezentowane efekty. Jest to proof of concept inteligentnego rodzaju oświetlenia, jaki zrealizowany został z Optical Electronics. Do testów poddano oświetleniowe inteligentne oprawy. Były one projektowanie, a także produkowane przez start – up. Głównym założeniem w projekcie było dokonanie potwierdzenia energooszczędności rozwiązania, jakie zostało zastosowane. To rozwiązanie to innowacyjne rodzaje sensorów, poprzez które w biurze można w maksymalny sposób wykorzystać naturalne oświetlenie. Przebieg badań miał miejsce w Warszawie w siedzibie firmy Budimex. Badania przeprowadzane były przez dwa miesiące. (uprawnienia budowlane cennik) 

Inteligentne oświetlenie od Budimex
Inteligentne oświetlenie od Budimex

Inteligentne oświetlenie

Inteligentny rodzaj oświetlenia nie jest tylko ekonomią. Na terenie biur spędza się prawie 1/3 czasu, w związku z tym bardzo ważne stają się warunki w pracy. Oświetlenie jest jednym z czynników, jaki ma bardzo istotny wpływ na komfort, zdrowie oraz na samopoczucie osób, które pracują przez kilka godzin w takim biurze. W związku z tym głos pracowników uczestniczących w realizowaniu inteligentnego oświetlenia proof of concept również miał znaczenie. Jedna z pracownic działu rekrutacji na co dzień nosi okulary korekcyjne i swoją pracę wykonuje przy komputerze. Jej oczy są bardzo wrażliwe na sztuczne oświetlenie.   (uprawnienia budowlane program) 

Dokonując wymiany oświetlenia na inteligentne pracownica poczuła dużą różnicę w samopoczuciu oraz w widzeniu. Na terenie biura światło w zależności od dziennego światła zmienia się i przygasa, kiedy nikt nie znajduje się przy biurku. Światło przygasa także, kiedy zbyt długo pracownik pozostaje w bezruchu. Oczy nie męczą się w tak dużym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku sztucznego zwykłego oświetlenia. Komfort pracy z pewnością polepsza się. (uprawnienia budowlane segregator)   

Technologia lamp

Lampy stworzono w technologii LED. Świecą one taką samą barwą i posiadają zasilacze o tej samej mocy. Jednak połowa z nich w swoim wyposażeniu posiada układ czujników o typie OptiMo. Takie moduły pozwalają na pracę autonomiczną każdej z opraw. W płynny sposób uzupełnia się ilość światła emitowanego do wybranej oraz najbardziej korzystnej liczby luksów. Uzyskane na podstawie pomiarów wyniki były więcej niż zadowalające. Przy oświetleniu bez czujników pobieranie energii było na poziomie wynoszącym 228,94 kWh, natomiast w przypadku lamp z sensorami pobór energii wynosił 66,89 kWh. W związku z tym sensory przyniosły oszczędności energii aż w 70%.

Budimex innowacje

Do projektu Budimex innowacje firma Optical Electronics trafiła poprzez akceleracyjny program KPT ScaleUp. Program ten prowadził Krakowski Park Technologiczny. Zrealizowany z firmą Budimex S.A. Proof of concept dał możliwość ewaluacji efektywności oświetlenia z zastosowaniem modułów OptiMo w biurowych rzeczywistych warunkach. Do Polskiego Urzędu Patentowego zgłoszono metodę pomiaru zdalnego natężenia oświetlenia. Opracowana została ona przez Optical Electronics. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com