fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje ogrzewania w budynkach mieszkalnych

Każdy budynek, wielorodzinny blok czy jednorodzinny dom, musi posiadać odpowiedni system odpowiedzialny za dostarczanie ciepła. Sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń jest wiele. Główne sposoby to:

  • Dostarczanie ciepła przez systemy grzewcze olejowe,
  • Ciepło dostarczane przez instalacje grzewcze wykorzystujące energię elektryczną, Dostarczanie ciepła z elektrociepłowni, czyli ciepło miejskie,
  • Ciepła przez instalacje grzewczą gazową, czyli grzejniki gazowe i instalacje z kotłami gazowymi,
  • Dostarczanie ciepła przez piece na paliwa stałe takie jak węgiel czy drzewo.

 

O ogrzewaniu i innych aspektach budowy domu jednorodzinnego znajdziesz na naszym blogu. Dodatkowo takie pytania znajdą się na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane, dlatego warto się do niego przygotować z programem, który pobrać można ze strony: http://uprawnienia-budowlane.com/uprawnienia-budowlane

 

Planowanie ogrzewania na etapie projektu

Instalacje grzewcze w przypadku domów jedno czy wielorodzinych powinno się planować w czasie tworzenia projektu . Instalacje grzewcze dopasowuje się zarówno do specyfiki budynku, jak i spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców.Wybierając instalację grzewczą należy pomyśleć o każdym szczególe. Projekt budynku powinien zawierać dopasowany do naszych potrzeb schemat centralnego ogrzewania, dzięki czemu pozwoli nam to określić zarówno przybliżone koszty montażu jak i późniejszej eksploatacji.

Jak już wcześniej było wspomniane, jednym z głównych aspektów rodzaju instalacji grzewczej jest specyfika i rodzaj budynku mieszkalnego.

Jedną ze starszych i najpowszechniejszych kiedyś metod było ogrzewanie grawitacyjne. Metoda ta wymuszała przepływ wody w instalacji do czego nie była potrzebna energia elektryczna. Wykorzystuje się tu unoszenia się nagrzanej wody i opadania schłodzonej. Współcześnie instalacja ta może być niezastąpiona w rejonach gdzie występują duże przerwy w dostawach prądu.

Obecnie jednak, najczęściej stosowanym rozwiązaniem w instalacjach centralnego ogrzewania jest ogrzewanie pompowe. Znajduje ono zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych. Aby woda przemieszczała się w instalacji wykorzystywana jest pompa. Dużym plusem takich instalacji jest brak ograniczeń wiążących się z wielkością i rozległością.

Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia istnieje już wiele alternatywnych instalacji grzewczych, które obniżą rachunki i koszty utrzymania budynku. Są to głównie nowoczesne układy grzewcze które nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Takie oszczędne i wydajne ogrzewanie domu zapewniają np. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy też kotły kondensacyjne i regulatory podłogowe. Są to sposoby efektywne nie wymagające od domowników zaangażowania w ich funkcjonowanie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com