fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje dostarczające ciepło – czym kierować się w wyborze?

Budowa domu to proces skomplikowany i pełen ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór jednej z instalacji dostarczających ciepło. Czy będzie to ogrzewanie olejowe, węglowe, a może gazowe? Decyzja należy do nas. Warto pamiętać, że umiarkowany klimat naszego kraju sprzyja rozwiązaniom, które w sposób ciągły i ekonomiczny ogrzewają całą powierzchnię budynku. W ostatnich latach coraz częściej wśród ogrzewanych pomieszczeń znajdują się garaże, co podnosi koszta eksploatacji. Z tego powodu instalacja, na którą padnie nasz ostateczny wybór, powinna zagwarantować nam nie tylko praktyczność, ale i ekonomiczność. (programy do uprawnień budowlanych) (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Instalacje dostarczające ciepło

Instalacje dostarczające ciepło – piec opalany węglem

Wśród instalacji dostarczających ciepło najbardziej popularnym surowcem do ogrzewania domów jest węgiel. Właśnie na taki stan rzeczy wskazują statystyki. Węgiel jest popularny zwłaszcza na terenach wiejskich. Pomimo wielu akcji społecznych i uświadamiania ludzi o szkodliwości palenia węglem, piece na ten surowiec wcale nie znikają z gospodarstw domowych. Pomimo ulepszenia w postaci podajnika, korzystanie z takiej instalacji nie należy ani do wygodnych, ani do przyjemnych. Oczywiście nie sposób też wymienić problemu dotyczącego składowania węgla, który zajmuje sporo przestrzeni. Jego niską praktyczność odzwierciedla także pył węglowy oraz nieestetyczne zostawianie śladów w miejscu przechowywania. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Instalacje dostarczające ciepło – piece gazowe i olejowe

W dzisiejszych czasach popularność wiedzie ogrzewanie gazowe. Jest one mniej czasochłonne oraz nie zabiera wiele przestrzeni. Koszt takiego ogrzewania będzie niestety trochę wyższy niż w przypadku węgla, ale daje ono znacznie więcej wygody. Nie są to jednak jedyne instalacje dostarczające ciepło. Zawsze możemy się bowiem zdecydować na piec olejowy. W takim przypadku mamy bardzo proste przechowywanie opału, ale płacimy znacznie więcej w porównaniu z ogrzewaniem węglowym. Czasami wspomina się o ogrzewaniu słonecznym, jednak pamiętajmy, że gdy temperatura spadnie więcej jak -20 stopni, musimy dogrzewać dom. Powyższe porównanie pokazuje, że nie musimy być zmuszeni do korzystania z konkretnego systemu ogrzewania. Najpowszechniejsze są piece gazowe i węglowe, ale pamiętajmy, że ogrzewanie gazowe jest w tym przypadku znacznie bardziej ekologiczne. (nauka do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com