fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grupa soli impregnacyjnych

Sole do impregnacji drewna przywożone są jako luźne, nietrudno rozpuszczalne w wodzie. Do tego wpisują się : Soltax, Fluotox, Intox . (uprawnienia budowlane kontakt) Fluotox jest przydatny do usuwania robaków w drewnie. Bywa niezwykle prosto rozpuszczalny w wodzie, przez co da się go używać w roztworach o stężeniu 30. Sprawia, że drewno staje się koloru szarego. Soltax nie tylko impregnuje drewno, ale też jest przydatny do oczyszczania zasypek oraz polep. Koloruje drewno na żółto, nie widać go pod farbą na ścianie. Soltox 5F nadaje się do usuwania grzybów w drewnach czy ścianach i daje kolor szary. Intox S jest wykorzystywany do impregnacji drewna w miejscach, jakie będą oddane do użytku publicznego, mieszkania zwierząt oraz składowania produktów żywności, nadaje kolor różowy. Intox SB to odłam od tego opisanego przed momentem, ale jest bardziej skuteczny w usuwaniu grzybów. Fluotox oraz Soltox 5F posiadają w sobie materiały szkodzące, więc nie można ich używać w miejscach gdzie znajdują się ludzie oraz zwierzęta. Zasady stosowania: 0.5 litra 10% roztworu wodnego na 1m2 płaszczyzny drewna. (uprawnienia budowlane 2021)

Impregnacja
Impregnacja

Najpopularniejszy sposób impregnacji

Jest to sposób płaszczyznowy. Skupia się on na nakładaniu, opryskiwaniu bądź zamaczania drewna we właściwych impregnatach. Zamaczanie bywa najlepszą metodą impregnacji spośród wszystkich wspomnianych. Okres zamaczania musi przebiegać w gorącej cieszy do pół godziny, w zimnej do czterdziestu minut. Głębokość wsiąkania impregnatów w drewno bielaste to zwykle 346mm. W pracach ciesielskich widnieje wymóg robienia złączy bez wrębów, zwłaszcza podczas robienia różnego typu deskowań. Złącza trzeba robić tak, by było mocne przystawianie się dotykających się powierzchni drewna. Nie zrobienie tego idealnie, znacznie zaniża jakość oraz solidność zrobionych złączy. Łącznikami do złączy bywają gwoździe, śruby, klamry oraz sworznie. (uprawnienia budowlane program) Nieodpowiednie rozstawienie łączników bywa często powodem tego, że w drewnie pojawiają się rozwarstwienia oraz szczeliny. By temu zapobiec, warto rozstawiać łączniki wedle reguł.

Sęki w drewnie

Sęki w drewnie okrągłym nie bywają aż tak zagrażające jak w tartym. Drewno na pełnej długości grubizny nie widnieje jako tworzywo jednorodne, czyli jego solidność na różnych obszarach jest rozbieżna. Do tworzenia konstrukcji warto zestawiać drewno o najbardziej równoległym do granic rozmieszczeniu włókien i do znikomej ilości sęków. Impregnacja drewna niesie za sobą wzmocnienie drewna na trujące właściwości z zewnątrz. W pracach ciesielskich, do deskowań, impregnuje się prefabrykaty, głównie skupiającej się na deskowaniach ślizgowych czy płytowo-przestawnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Środki impregnacyjnie

To zazwyczaj mieszaniny rozbieżnych związków chemicznych, jakie rozpuszczone są w wodzie, wykorzystywanych do impregnacji drewna o obojętnie jakim stopniu mokrości.

Xylamit popularny używa się zwykle do impregnacji obiektów na zewnątrz. Koloruje on drewno na ciemnoczerwony odcień i nie da się go później zmyć. Posiada bardzo mocną woń, wieć trzeba sezonować te części. Xylamit super posiada niezwykle duże powodzenie w unicestwianiu robaków, resztą nie różni się od tego popularnego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Xylamir super nadaje się świetnie do impregnacji drewna, jakie wiemy, że może później być nastawiony na kontakt z wodą. Nie da się go zmyć i też koloruje drewno na ciemnoczerwony.

Xylamity są toksyczne, trujące, nie poleca się ich składować w środku powierzchni przeznaczonej dla użytku codziennego, hodowli zwierząt czy składowania jedzenia. Bywają niezmiernie łatwopalne i przez to trzeba je składować z dystansem od ognia czy miejsc wietrznych. Reguły używania na 1m2 płaszczyzny drewna:

-0.54-0.7 kg podczas pół godzinnego zamaczania, (program egzaminu na uprawnienia)

-0.5 kg podczas dwukrotnego smarowania i opryskiwania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com