fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydratyzowane wapno

Gaszone palone wapno w kawałkach na sucho w konsekwencji da proszek, znany także jako hydratyzowane wapno, czyli inaczej suchogaszone. Gaszenie wykonuje się za pomocą dodania do palonego wapna wagowo 50-4-60% wody. Gaszenie może przebiegać w sposób mechaniczny albo ręcznie (uprawnienia budowlane).

Hydratyzowane wapno
Hydratyzowane wapno

Mechaniczne gaszenie wapna

Mechaniczne gaszenie wapna stosuje się w przemysłowych zakładach (program uprawnienia budowlane). Bryły palonego wapna rozdrabnia się w walcowych albo młotkowych młynach. W kolejnym etapie rozdrobnione wapno doprowadzane jest do zbiorników. Tam należy dodać tyle wody, aby wapno uległo rozpadowi na suchy proszek. Dalej należy przetransportować je do silosów, gdzie będzie dojrzewać przez 4-5 dni. Potem mieli się je w kulowym młynie i odsiewa w powietrznym separatorze. Miałkość hydratyzowanego wapna jest mniej więcej identyczna jak palonego wapna w proszku. 1 tona palonego wapna dobrego gatunku daje mniej więcej 3,0 ms luźno nasypanego hydratyzowanego wapna. Większa objętość niż palone wapno wyjaśnia mniejszy właściwy ciężar gaszonego wapna. Jego wartość wynosi CW=2,1.

Ręczne gaszenie

Rzadko zastosowanie znajduje gaszenie ręczne. Można je zastosować, gdy wapno jest za bardzo chude i nie można je dobrze ugasić metodą na mokro. Polega ono na tym, że palone wapno potłuczone na drobne kawałki zanurza się do zbiornika z wodą w koszach. Do jego zgaszenia na sypki proszek zazwyczaj wystarcza woda, która została wchłonięta przez wapno. Nasiąknięte wapno wodą zsypuje się w tzw. stożek i przykrywa piaskiem. Tak pozostawia się je do momentu całkowitego zgaszenia (program egzamin uprawnienia 2021).

Hydratyzowane wapno

Wapno hydratyzowane stosuje się do przygotowywania suchych mieszanin stosowanych przy tynkach, przy zaprawach tynkarskich i murarskich, kiedy nie ma dobrze dojrzałego wapiennego ciasta. Hydratyzowane wapno dostarcza się w papierowych workach po 50 kg brutto (uprawnienia budowlane – egzamin). W wyniku ugaszania palonego wapna w kawałkach na mokro daje wapienne ciasto. Ręczne gaszenie odbywa się zwykle w skrzyni z desek, która musi być szczelna. Na folii spuszcza się do przygotowanych dołów zgaszone wapno.

Przerabianie palonego wapna

Przerabianie palonego wapna na wapno hydratyzowane dają gospodarcze korzyści, kiedy palone wapno zawiera dużą ilość domieszek żelaza, krzemionki i tlenku gliny. Podczas gaszenia mokrym sposobem, choć jest mało wydajne to otrzymuje się znaczną ilość wyżej podanych składników w postaci odpadków. Jeżeli zastosujemy gaszenie na sucho, to składniki te będą mieć lesze hydrauliczne właściwości i wytrzymałość wapiennej zaprawy (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com