fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakres decybeli

Wedle wielu badań dźwięk w szkole jest porównywalny z tym na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu. W obu przypadkach badane poziomy wynoszą około 80 dB. To wpływa na wszystkich, którzy przebywają w takich pomieszczeniach. Obserwuje się zarówno krótkotrwałe skutki działania takiego hałasu, jak i te długotrwałe, oddziałujące w pełni na człowieka. Warto zaznaczyć, że badania w szkołach przeprowadzane są w klasach, w salach gimnastycznych i na korytarzach. W każdym z tych miejsc natężenie dźwięków jest inne, ale każde z nich wpływa na użytkowników. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Hałas w szkole – wpływ na otoczenie
Hałas w szkole – wpływ na otoczenie

Wpływ na nauczycieli

Nie należy udawać, że na dorosłych taka skala dźwięku nie ma wpływu. (program egzaminu na uprawnienia) Nauczyciele spędzają w szkołach lata, a dokładnie znacznie więcej ich niż uczniowie. Pytani o problemy najczęściej wskazują hałas, jako najbaczniej uciążliwy czynnik pracy. Dotyczy to zarówno podstawówek i liceum. W trakcie zajęć wychowania fizycznego ciężko wyeliminować dźwięki i pogłosy. Jednak najgorszej jest na korytarzach podczas przerw. Dzieci rozmawiające, bawiące się, przechodzące z klasy do klasy, uderzające rzeczami, przepychające jakieś elementy, np. krzesła. To wszystko powoduje ogromny huk, który wpływa na stan zdrowia. To łączy się z różnymi problemami. Najbardziej znanym jest efekt Lombarda, czyli niezamierzona tendencja do coraz głośniejszego mówienia. To powoduje wiele chorób związanych z narzędziem mowy. Pozostałymi problemami jest wieczne zmęczenie (to nie tylko spowodowane pracą), bóle głowy, rozdrażnienie i poczucie dyskomfortu. (uprawnienia budowlane 2022)

Wpływ na uczniów

Dzieci od małego przebywają w głośnych, chaotycznych pomieszczeniach. To oczywiście ma wpływ na ich stan zdrowia. Najczęściej przed problemami fizycznym obserwuje się jednak te związane z nauką. Większość uczniów ma problem ze skupieniem uwagi. Nie jest w stanie wykonać prostego zadania albo przeczytać tekstu. Warto zaznaczyć, że obecnie nawet dzieci z podstawówki bombardowane są nie tylko dźwiękami z otoczenia, ale również innymi rozpraszaczami, np. w postaci telefonu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Jeśli jednak chodzi o objawy czysto zdrowotne. U dzieci, które od małego są poddawane tak ogromnemu poziomowi dźwięku (przypomnijmy, około 80 dB.) może dość do chorób związanych z układem słuchu. Nie chodzi o całkowitą utratę tego narządu, ale o przesunięcie progu słyszenia. To wiąże się z coraz głośniejszym mówieniem, puszczeniem głośniej wszystkich dźwięków audio i wideo itp. To stale samonakręcająca się maszyna, którą ciężko powstrzymać, jeśli raz pójdzie w ruch. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com