fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ na zdrowie

Wysoki poziom dźwięku w szkołach (około 80 dB.) wpływa zarówno na uczniów, nauczycieli, jak i innego typu pracowników. Wiąże się on przede wszystkim z utratą koncentracji, problemami z pamięcią, z narządami mowy i słuchu. Długotrwale ma wpływ na psychikę. Może powodować nerwicę, depresję oraz inne schorzenia, które zaburzają funkcjonowanie. Ilość tych dźwięków powinno się zmniejszać, aby ułatwić wszystkim nie tylko funkcjonowanie w danym obiekcie (w szkole), ale również poza nią. (uprawnienia budowlane 2022)

Hałas w szkole – sposoby rozwiązywania problemów
Hałas w szkole – sposoby rozwiązywania problemów

Zmniejszanie pogłosu

Z uwagi na ogromny wpływ złych warunków akustycznych na zdrowie użytkowników, należy tworzyć obiekty tak, aby chociaż one zmniejszały powstały hałas. Świetnym sposobem będzie zmniejszenie pogłosu, chociażby w salach. Dzięki temu zwiększa się komfort pracy, co wpływa na zrozumiałość nauczycieli, ich ton głosu (a zatem zmniejsza się szansa na choroby),  a przy okazji polepsza to koncentrację uczniów. Najpopularniejszym sposobem zmniejszania pogłosu jest wprowadzanie chłonności akustycznej. Ta ma też wpływ na zminimalizowanie poziomu dźwięku. W tym celu umieszcza się na przegrodach różne materiały, które pochłaniają decybele powstające w otoczeniu. Poza tym fala akustyczna odbita od takiego materiału ma mniejszą energię. (program egzaminu na uprawnienia)

Pochłanianie dźwięków

Kolejnym dobrym sposobem na zmniejszenie ilość dźwięków, a dokładnie na redukcję odbitej energii, jest stosowanie podwieszanych sufitów akustycznych. Najczęściej wykonuje się je z paneli tworzonej ze sprawowanej wełny mineralnej. Zgodnie z projektem dobiera się jej grubość oraz wysokość, dzięki czemu dokładnie można wpłynąć na ilość pochłanianego dźwięku. Oznacza to, że około 90% energii akustycznej zostaje pochłonięte, co znacząco wpływa na funkcjonowanie w takim pomieszczeniu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W tym samym celu korzysta się z pełnej zabudowy sufitów. Tworzy się je z podwieszanych wysp akustycznych bądź paneli naściennych. Charakteryzują się dobrymi parametrami w paśmie częstotliwości oraz sporą skutecznością. Wszystko jednak zależy od wielkości materiały i odległości od stropu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przytłumienie

Warto jednak zadbać o to, aby w tym wszystkim nie przesadzić. Jeśli w pomieszczeniu będzie za duża ilość materiałów chłonących dźwięk, może to doprowadzić do tak zwanego przytłumiania. To sprawia, że dźwięki różnie się rozchodzą, co najlepiej widać w ostatnich ławkach. Często uczniowie siedzący na końcu sali nie będą w stanie dobrze usłyszeć nauczyciela. Należy, więc pilnować i dokładnie rozplanowywać wszelkie sale, głównie te lekcyjne. To chociażby w nich użytkownicy powinni odczuwać chwile spokoju od otaczających ich dźwięków. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com