fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gwoździe na jednej osi

Wiedząc, że gwoździe będzie się umieszczać wzdłuż jednej osi, żeby były zachowane reguły, a końcówki gwoździ muszą wchodzić na siebie wzajemnie na chociaż 1/3 obszerności części składowego, w jakim gwoździe się stykając, odstęp końców gwoździ od powierzchni dotyku części złącza nie mogą być mniejsze od 12 przekrojów umieszczanego gwoździa (S2 = 12 d). W sytuacji, kiedy nie da się sprostać regułom, ponieważ centralna część złącza jest za cienka, warto zestawić długości w taki sposób, by odstęp końcówki gwoździa od powierzchni styku z jednej strony złącza nie była niższa od ośmiu przekrojów, a z drugiego kierunku od czterech przekrojów gwoździa. (uprawnienia budowlane kontakt)

gwoździe
gwoździe

Jako pierwsze gwoździe działają jako jednocięte, a w drugim jako dwucięte. Znamy trzy rozstawy umieszczania gwoździ, rozstaw prostokąty, w zakosy oraz przestawny. Rozstawy prostokątne i przestawne używane są do wzdłużnego zestawiania części. Kiedy części bywają zestawiane pod kątem, używa się systemu w zakosy. We wszystkich rozmieszczeniach gwoździ wyróżnia się warstwy i rzędy. (uprawnienia budowlane 2021) Warstwy to gwoździe umieszczone równo do włókien drewna, rzędy to gwoździe umieszczone w linii prostopadłej do włókien. Umieszczanie gwoździ za blisko frontu tarczy często prowadzi do jego uszkodzenia.

Bezpieczny odstęp

Bezpieczny odstęp to zwykle 15 przekrojów umieszczanego gwoździa, kiedy złącza są w procesie wyciągania, a 10, gdy są zgniatane. (uprawnienia budowlane program) Odstęp umieszczanego gwoździa od granicy tarcicy, w każdym rozstawieniu, nie może być niższa od jego czterech przekrojów. Zmniejszanie tego odstępu zwykle prowadzi do uszkodzeń i pojawiania się szczelin w drewnie. Odstęp wśród poziomymi rzędami gwoździ, obliczana prostopadle do włókien, nie może równać się mniej od czterech przekrojów umieszczanego gwoździa. W rozstawieniu przestawnym oraz w zakosy, w sytuacji kąta niższego niż 45 stopni, odstęp ten nie może równać się mniej od trzech przekrojów gwoździa.

Złącza na gwoździe

Poprzez odpowiednie przyleganie do drewna poleca się używać gwoździe o średnicach okrągłych. Solidność i właściwość zrobionych złączy jest zależna od przekroju, długości oraz ilości odpowiedniego rozstawienia gwoździ. Do złączy poleca się używać gwoździe o przekrojach od l , 54 I 11 obszerności najcieńszego z zestawianych części, w jaki gwóźdź jest umieszczany. Przekroje używanych w ciesielce gwoździ muszą zachowywać się w przedziałach 246mm. Gwoździe o przekroju większym niż 6mm nie mogą zostać umieszczane od razu w drewno, ale na wcześniej zrobione luki, jakich przekrój musi być delikatnie mniejszy od przekroju gwoździa. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Długość gwoździ

Biorąc długość gwoździ warto posiadać w pamięci wymaganą rozpiętość umieszczenia gwoździa, dając jeden milimetr na wszystkie styki zestawianych części oraz Li przekroju gwoździa na jego ostrze. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Na obiektach ciesielskich gwoździe warto umieszczać z obu kierunków złącza, żeby końcówkami nie pojawiały się na zewnętrznej stronie. Kiedy do tego dojdzie, gwóźdź trzeba zginać wzdłuż włókien. W sytuacji  zestawiania złącza z dwóch desek czy na bali warto zestawić taką odległość gwoździ, żeby odstęp końcówki gwoździa od powierzchni zestawianych części złącza wynosił mniej niż osiem przekrojów. W sytuacji zestawiania z dwóch stron, trzech dotykających się desek czy bali, jedno zestawienie długości gwoździ można dobierać wedle paru dostępnych opcji. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com