fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Główki gwoździ

Blachę ocynkowaną zakłada się do powierzchni żabkami, a cynkową dostawia się gwoździami blacharskimi. Główki gwoździ okrywa się kapkami. Nie poleca się umieszczać gwoździ w koryta pod przewidywany poziom spadającej wody z góry, ponieważ mogą powstać przecieki oraz może być ciężko w późniejszym oczyszczaniu koryt. Podczas krycia dachu poleca się robienie koryt też z papy, podczas czego ilość rzędów musi zostać w korycie większa niż na bliskich połaciach. (uprawnienia budowlane kontakt) Do obklejania pap trzeba korzystać z lepiku asfaltowego o niedużej spływności, a liczba jego na 1m2 nie może przekraczać 1.5kg/m2. Lepik musi zostać nałożony równo, by zachować potrzebne spadki koryt, jakie powinny być niewielkie. Koryta zagłębione w betonie nie powinny być głębsze od 20cm i węższe na dnie 25cm w świetle papy.

Gwoździe i dachy
Gwoździe i dachy

Dachy pilaste

W dachach pilastych, zrobionych z betonu zbrojonego, koryta bywają pokrywane chociaż trzema rzędami papy asfaltowej, podczas czego jeden z tych rzędów musi zostać wystawiony na blisko leżące połacie do rosłości 30-60cm. Lepik asfaltowy, wykorzystany do klejenia, nie może spadać z połaci po nagrzaniu od słońca. Warto mieć na uwadze, że rząd wygładzający w korytach musi posiadać narożniki zaokrąglone średnicą r = 3cm. (uprawnienia budowlane 2021) Poprzez konieczność likwidowania śniegu z koryt w czasie zimowym, warto na ich dnie zaplanować rząd zabezpieczający z asfaltu lanego o obszerności nie przekraczającej 20mm, a na bokach rząd lepiku o obszerności 5mm.

Forma oraz wymiary części rynnowych

Przez widoczny współczynnik poszerzalności cieplnej warto jest zapewnić im swobodę ruchów po rozmieszczeniu na hakach rynnowych. Do wsparcia rynien przydadzą się rączki rynnowe, rozmieszczone co 0.4m, tak by posiadały odchylenie blisko pięć procent. Przygotowanie kawałki rynny, uzyskane z wytwórni, zestawia się w dłuższe kawałki na miejscu budowy. (uprawnienia budowlane program) Do zestawiania korzysta się z kleju winylowego, przystawiając sklejane elementy odpowiednią rączką metalową. Kawałki rynien muszą zostać zestawiane na zakładach rozpiętości 3-4cm, podczas czego sklejane zakłady muszą zostać nanoszone na siebie wedle zakładaną stroną odpływu wody. Montowanie rynien zaczyna się od rury spustowej w stronę najwyższego miejsca rynny, czyli działu wodnego, od jakiego rozpoczyna się spływ od rury blisko leżącej. Po skontrolowaniu odchyłu, odgina się wąsy na krawędzie nie za bardzo je przyciskając, żeby został zapewniony długi ruch rynien. Chce się, aby zewnętrzne końce rączek były odgięte na zewnątrz i aby rynny dało się zaczepiać na nie bez konieczności wykorzystywania z wąsów zewnętrznych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Koryta odpływowe

Koryta odpływowe to rynny widniejące na odpowiednio stworzonym deskowaniu albo zagłębione w betonie do zabierania wody z żelbetowych dachów płaskich albo z dwu sąsiadujących połaci dachów wielospadowych. Używane bywają zwykle blisko pokryć blachą albo kafli falistych wśród połaciami nastawionymi do siebie i przy okryciach papowych. Krycie koryt robi się blachą ocynkowaną o obszerności 0.5-0.7mm albo cynkową o obszerności 0.6-0.7mm. Arkusze blachy warto dostawiać do profilu powierzchni. (program egzaminu na uprawnienia) Aby zwiększyć szczelność koryt, poleca się rozmieszczać pod blachą jeden rząd papy asfaltowej. W złączach prostopadłych do spadku koryta arkusze blachy ocynkowanej zestawia się na dwa rąbki jakie leżą, a blachy cynkowe na zakłady rozpiętości 20+40mm, lutowane na pełnej długości. W złączach równoległych do spadku koryta arkusze blachy w korycie zestawia się z pokryciem blaszanym połaci na dwa rąbki jakie leżą, skierowane w stronę wewnętrzną koryta, a pokrycia kaflowe nanosi się na te rąbki. Spadki koryt nie mogą schodzić poniżej 0.5%. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com