fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grunty spoiste

Bardzo ważną sprawą przed rozpoczęciem budowy jest sprawdzenie rodzaju gruntu podłoża budowy. Grunt budowlany to część skorupy ziemskiej mogąca współdziałać z obiektem budowlanym, czasem stanowiąca jakiś element lub służąca jako tworzywo. Należy wykonać badania geotechniczne, które polegają na zebraniu pomiarów terenu, analizie laboratoryjnej. (uprawnienia budowlane 2019) Będzie to podstawa do sporządzenia dokumentacji dotyczących poziomu wód gruntowych, budowie geologicznej podłoża. Wiele inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy i chcąc rozpocząć budowę jak najszybciej omija ten etap i rozpoczyna budowę fundamentów, co może skutkować późniejszymi pęknięciami w podłodze (uprawnienia budowlane). Okazuje się, że postawienie budynku na gruncie o słabej nośności objawia się zbyt intensywnym jego osiadaniem. W takich sytuacjach może okazać się konieczne zagęszczenie gruntu.

Rodzaje gruntów spoistych

Grunty mogą być naturalne- które powstały w trakcie procesów geologicznych takie jak np. grunty mineralne czy organiczne, skały- lub nasypowe- które stworzył człowiek. Grunty mineralne nieskaliste dzielimy na niespoiste (np. żwir, otoczaki) i spoiste. Rodzaj gruntów spoistych zależy od zawartości w nich frakcji iłowej.(uprawnienia budowlane 2019)

Parametry gruntów spoistych

Podstawowym parametrem określającym jaka jest przydatność gruntu w celach budowlanych to IL, czyli stopień plastyczności. Aby grunt nadawał się pod budowę wartość tego parametru powinna być od 0 do 25. Co oznacza,że zawartość wody w podłożu jest bardzo niska. Grunty spoiste przyjmują różne stany takie jak: zwarty IL<0, półzwarty IL=0, twardoplastyczny 0< IL =0,25, plastyczny 0,25 <IL = 1, płynny IL> 1. Można je również podzielić według wskaźnika plastyczności IP. Pokazuje on jaką ilość wody wchłonie grunt, gdy przejdzie ze stanu półzwartego w płynny (akty prawne 2019). Najlepiej aby ten parametr był większy od 10, co oznacza grunt średniospoisty nadający się pod budowę. Do tego natomiast można wykonać jeszcze inne badania sprawdzające jaka jest wilgotność czy spójność materiału. Co jest z kolei bardzo istotne dla projektanta. (cennik z materiałami na egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com