fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grubość przegródek międzykanałowych w kanałach dymowych

Nie powinna spadać poniżej V2 cegły, za to grubość ścianek zewnętrznych dobrze żeby miała chociaż V2 cegły, jeżeli przestrzeń obok jest ogrzewana, albo na co najmniej jedną cegłę, jeśli ogrzewana nie jest. Są to przykładowo klatki schodowe albo ściany szczytowe. (program egzaminu na uprawnienia)

Grubość przegródek między kanałami
Grubość przegródek między kanałami

To ostatnie jest ważne, by kanał zbyt się nie ochładzał, bo w takim kanale jest niepoprawny ciąg. Wyjątkiem są dachy i poddasza. Wiązania murów z kanałami będzie bardzo ciężko stworzyć w wybranych punktach bez użycia dziewiątek, beleczek, połówek czy kwaterek. Te cegły należy wtedy układać gładkimi ścianami w kanałach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ograniczenia

Ograniczenia pod względem obciążeń i odcinków konstrukcyjnych elementów drewnianych:

Belek nie można wspierać na pół – cegłowych zewnętrznych ściankach kanałów, ani też na pół – cegłowych przegródkach między-kanałowych. Z pominięciem żeber stropowych i małych belek żelbetowych, które da się w tych miejscach podeprzeć, jeśli na długości muru z kanałami wykonana będzie ława żelbetowa, aby po równo rozłożyć ciężar. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ze względów ogniowych wszystkie konstrukcyjne elementy budynków z drewna warto je odsunąć od wewnętrznej powierzchni kanału dymowego o co najmniej 25 centymetrów, a od wylotów do oczyszczania – 50 centymetrów.

W każdym z tych przykładów w jednej warstwie kanały są ograniczone z obu stron dwiema parami dziewiątek główkowych. Jak umieścimy główki pomiędzy kanałami – reszta cegieł da się łatwo narysować. W kolejnej warstwie zachodzi ciągle rząd wozówek, a reszta cegieł ułożona zostaje tak, by przykryć spoiny wcześniejszej warstwy. (uprawnienia budowlane program)

Jak chcemy zmniejszyć ten odcinek, należy pogrubić mur w poprzek z użyciem cegieł, beleczek i kwaterek. Ten układ ma taki plus, że ścianki zewnętrzne kanałów są krótsze, więc nie ucieka prze nie tak dużo ciepła.

Kanały

Znajdujące się w ścianie zewnętrznej są narażone na duże ochłodzenie, nawet pomimo posiadania zgrubienia ścianki kanałowej, co przyczynia się do złego ciągu. Po jakimś czasie powierzchnia licowa ściany zewnętrznej z kanałami podlega zanieczyszczeniu poprzez wnikanie w roztworze sadzy. Wtedy wiadomo, że warto zaprzestać tworzenia kanałów w ścianie zewnętrznej, mogąc jeśli zajdzie taka potrzeba, zamontować te kanały w ścianie. (uprawnienia budowlane 2021)
Jeśli wciąż nie jesteśmy w stanie uniknąć kanałów w ścianie zewnętrznej, to poleca się ocieplić ją w miejscu, gdzie kanały się znajdują, przykładowo płytą z pianobetonu izolacyjnego.
Kanały w murze o wiązaniu wielorzędowym da się położyć w prosty sposób. Natomiast przewiązanie pięciu warstw wozówek rzędów licowych, podwójnie mniejszą ilością główek, niż w przypadku murów bez kanałów jest podejrzane, szczególnie wobec działania naciągań termicznych i możliwości uderzenia kuli kominiarza. Warto w miejscach kanałów dymowych zrobić mur w wiązaniu pospolitym, a wiązać go poza kanałami z wiązaniem wielorzędowym, jeśli w ogóle zostało wykorzystane.

Kanały z pustaków

Kanały stworzone z pustaków warto murować w taki sposób, by spoiny poziome pomiędzy pustakami jednego kanału wychodziły na środek będącego obok kanału. Wolna przestrzeń między pustakami dwóch będących obok siebie kanałów spalinowych pieców gazowych kąpielowych powinna mieć nie mniej niż 2,5 centymetra. Warto ją wypełnić rzadką zaprawą cementowo-glinianą. Wszystkie grupy kanałów spalinowych mogą zostać omurowane po obu stronach ściankami z cegły grubości V4 cegły, w których nie można tworzyć żadnych otworów (bo powodują osłabienie). Na poddaszu i ponad dachem grupa kanałów spalinowych potrafi zostać omurowana ściankami cegły grubości V2. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com