fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Orientacyjne grubości murów

Zakładane przyjmowane grubości murów: jeśli mur bywa końcową podporą sklepień i nie unosi obciążeń wyższego piętra to wtedy g=V4 L. W sytuacji gdy bywa środkowym wsparciem albo końcową obciążoną masą wyższych pięter to wtedy g = Vs L. Pachy sklepienia muszą zostać zalane betonem albo murem na V3H-V2 ich własnej wysokości, natomiast jeszcze wyżej – gruzem. (uprawnienia budowlane kontakt)

Sklepienia półkoliste robione bywają zazwyczaj w wiązaniu pospolitym. Murowanie dzieje się identycznie jak w przypadku sklepień odcinkowych. Jeśli w ścianie, na jakiej występuje sklepienie półkoliste będzie robione okno, to wtedy przez niskie położenie wezgłowi robi się przymus zrobienia w sklepieniu odpowiedniego, obudowanego otworu, który nazywamy pospolicie lunetą.

Na podłużnym przekroju sklepienia kreślimy nałożone rzuty każdej z krawędzi otworu, zwłaszcza linię E1234, które są przecięciem górnej powierzchni lunety z podniebieniem sklepienia.

Grubość murów
Grubość murów

Dzielenie na części

Dalej dzielimy szerokość lunety na jakąś ilość równych części i przez miejsca podziału przeprowadzamy płaszczyzny pionowe prostopadłe do danej ściany. Tą metodą dostajemy na podniebieniu przekroju poprzecznego punkty I”, II”, III”, IV”. Z tych miejsc opuszczamy prostopadle na przekrój poziomy. (uprawnienia budowlane 2021)

Przecięcie się tych prostopadłych z liniami podziałowymi 1,2,3,4 uzyska dla nas punkty I,II,III,IV, jakie pokazują rzut poziomy krawędzi lunety. Przykrycie lunety to sklepienie odcinkowe, jakiego przednie czoło wsparte jest w gnieździe ściany, tylne zakrzywione czoło styka się do sklepienia kolistego, natomiast wezgłowia wspierają się jednym zakończeniem na ścianie, a drugim na sklepieniu półkolistym.

Sklepienia stropowe koszowe są o wiele bardziej płaskie od półkolistych, czyli pozwalają na przykrycie niższych miejsc. Powierzchnia podniebienna przechodzi łatwo w pionową płaszczyznę muru, prawie tak samo jak w sklepieniu półkolistym, co jest dużym plusem jeśli chodzi o ich wygląd. Sklepienia koszowe były zazwyczaj używane dawniej. Ich grubości i metoda murowania są zazwyczaj identyczne jak w sklepieniach półkolistych. (uprawnienia budowlane program)

Zaprawa

Zaprawę używamy cementową albo cementowo-wapienną i to dosyć gęstą. Spoiny wsporne zapełniamy zaraz przy murowaniu na całej wysokości. Muszą one być cienkie, żeby osiadanie było nieduże. Spoiny równoległe do obwodnicy zapełniane są podczas murowania jedynie od dołu.

Po wymurowaniu jednego pola sklepienia zalewamy spoiny płynną zaprawą od góry. W tym wiązaniu nie została użyta I zasada odpowiedniego rozmieszczenia kamieni w systemie powierzchni podziałowych, czyli w powierzchniach wspornych leżą tu nie podstawy cegieł, a główkowe powierzchnie. Wiązanie rębem nie należy więc do najlepszych opcji, ale może nadać się ze względu na oszczędność drewna spowodowaną brakiem deskowań i krążyn. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sklepienia paraboliczne posiadają w porównaniu z odcinkowymi taki plus, że przy podczas równo rozłożonym na rzucie poziomym obciążeniu nie pojawiają się zagięcia. Patrząc na robociznę sklepienia te są skomplikowane bardziej od odcinkowych, bo potrzebują zrobienia odpowiednich krążyn parabolicznych, do tego do prawidłowego ustawienia cegieł nie da się użyć wykrojów wskazanych. W praktyce zazwyczaj używa się sklepienia odcinkowe. Paraboliczne mogą się nadać przy większych rozpiętościach, a ich murowanie wygląda tak samo jak odcinkowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Sklepienia stropowe półkoliste

Sklepienia stropowe półkoliste często używane były w zeszłych stuleciach. W nowoczesnym budownictwie takich sklepień nie spotykamy. Tak bardzo jak powierzchnia podniebienna jest styczna do pionowych murów, to wezgłowie sklepienia umieszczone jest powyżej środka koła. Sklepienie opiera się na wystających wspornikowo z muru cegłach często na takiej wysokości, kiedy nie jest w stanie już oprzeć pełną grubością na tych cegłach.

Przybliżone grubości sklepień w domach mieszkalnych ze zwyczajnym obciążeniem wymienione są tutaj:

-podczas rozpiętości 4-5m, grubość to jedna cegła, (program egzaminu na uprawnienia)

-przy rozpiętości L=3 grubość sklepienia to V2 cegły, podczas rozpiętości 3-4m będzie to V2 cegły z nadłęczami albo podłęczami V2 X 1 lub V2 X 1,5 cegły, ustawionymi co 1,2-2 m

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com