fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grubość minimalna ścian

Grubość minimalna ścian jest uzależniona od marki danego betonu oraz od sposobu w jaki pokrywa się krawędzie. Na grubość ściany wpływa także wysokość budynków, o kondygnacji hk 3,0 m (uprawnienia budowlane). Aby określić grubość należy także wziąć pod uwagę względy dotyczące wykonawstwa. Nadproża drzwiowe i okienne w monolitycznych ścianach nie trzeba uzbrajać, gdy rozpiętość wynosi do 1,20 m, wysokość powinna wynosić minimum 30 cm przy nadprożach nieobciążonych stropami. Gdy występuje obciążenie, wysokość musi wynosić minimum 40 cm.

Grubość minimalna ścian
Grubość minimalna ścian

Wewnętrzne naprężenia w monolitycznych konstrukcjach

W monolitycznych konstrukcjach powstają czasami wewnętrzne naprężenia, które są związane ze zmianami temperatur, kurczeniem się betonu, a także z powodu nierównomiernego obciążenia ścian i osiadaniem się fundamentów. Wielkość wyżej wymienionych czynników, które powodują naprężenia może znacznie przekraczać wytrzymałość zastosowanego betonu na rozciąganie. Dotyczy to w szczególności miękkich rodzajów betonu. W celu zapobiegnięcia rys na ścianach z jednej strony powinno wprowadzić się dylatacyjne przerwy, które będą dzielić budynek na całej długości. Takie części będą odkształcać się niezależnie od pozostałych. Dodatkowo wszystkie nośne oraz usztywniające ściany muszą mieć w poziomie stropu wieńce ciągłe, które są zbrojone za pomocą czterech stalowych prętów. Wieńce powinny zachowywać ciągłość i nie można przecinać ich żadnymi otworami (testy 2021 uprawnienia).

Naroża w otworach okiennych

Najbardziej podatne na wszelkie rysy są naroża znajdujące się na dole w okiennych otworach. To tam znajdują się najbardziej skoncentrowane naprężenia. Aby skutecznie je zabezpieczyć należy zastosować zbrojenie poziome. Przy elementach zamontowanych na zewnątrz budynku, temperatura może wahać się o 20°C. Dotyczy ona ocieplenia oraz ochłodzenia. Dla elementów, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu temperatura może być różna o +-10°C. O ile rysy pojawią się przed nałożeniem tynku, można wtopić w te miejsca siatkę. Jeżeli rysy powstaną na tynku, trzeba je wypełnić. Efekt wypełnienia niekiedy nie jest zadowalający. Warto przed położeniem tynku zabezpieczyć te najbardziej narażone miejsca (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Nadproża

Betonując nadproża należy robić to razem z betonowaniem ścian. Jego wysokość oblicza się od powierzchni górnej stropu. Jeżeli mamy do czynienia z belkowymi stropami albo prefabrykowanymi, wysokość oblicza się od powierzchni dolnej stropu. Nadproża, które znajdują się nad otworami, gdzie ich szerokość wynosi powyżej 1,50 m w ścianie z jamistego betonu, wykonuje się wykorzystując do tego zwykły beton, którego marka wynosi minimum 110 ze zbrojeniem stalowymi wkładkami. Aby skutecznie zabezpieczyć zbrojenie wykonane w jamistym betonie należy zastosować cementową zaprawę w stosunku 1:2. Warstwa powinna mieć 2 cm. Takie zabezpieczenie świetnie sprawdzi w przypadku korozji (program egzamin uprawnienia 2021). Zbrojenie będzie odporne na jej działanie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com