fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grzyby, algi, glony

To wszystko nazwy najpowszechniejszych mikroorganizmów, które występują na zewnętrznych ścianach budynków. Zalicza się je do grupy roślin beztkankowych. Są zróżnicowanym pod względem ekologicznym i morfologicznym organizmami fotosyntezującymi. Naturalne żyją w wodzie, jednak część gatunków przyzwyczaiła się do życia na glebie: w murach, korzeniach drzew, na kamienicach czy w tynkach budynków. Nie da się uniknąć ich rozwoju na budynkach. Przenoszą się za pomocą wiatru, nie są wymagające, dodatkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Wystarczy im jedynie wilgotne środowisko, aby mogły wegetować i się rozmnażać. (uprawnienia budowlane 2022)

Glony na elewacji
Glony na elewacji

Wygląd i możliwe szkody

Glony pojawiają się na murach, a przede wszystkim w tynkach. Dobrze się rozwijają, jeśli ściany zewnętrzne są niedostatecznie chronione przez wilgoć i wodę. Dodatkowo ułatwi im zadanie odpowiednia temperatura otoczenia. Ściany zaatakowane przez glony posiadają zielony bądź brązowy nalot. Warto pamiętać, że to nie tylko efekt psujący estetykę. Glony mają wpływ na trwałość elewacji. Niszczą strukturę, wnikają w nią i ułatwiają dalszą penetrację wody w tynkach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wilgotność ścian

Glony pojawiają się na wilgotnych ścianach, tam mogą spokojnie wegetować i rozwijać się niszcząc przy tym tynki i okoliczne struktury. Najbardziej narażone na nie są wszelkie dobrze zaizolowane termicznie budynki, których szczelność tynków czy farb wpływa na rozwój drobnoustrojów. Tak zadbana ściana nie oddaje ciepła co otoczenia. Przez co para wodna skrapla się na jej zewnętrznej powierzchni, zamiast odparowywać do otoczenia. Na takich ścianach pojawiają się nie tylko glony, ale i kurz, brud oraz grzyby. (program egzaminu na uprawnienia)

Kolejnym czynnikiem, który determinuje rozwój glonów, są wszelkie tynki zawierające wapno i cement z wysokim pH. Mikroorganizmy uwielbiają podłoża pomiędzy 2 do 8 pH, a co za tym idzie, dobrze im się żyje na wszelkich tynkach wykończeniowych. Glony chętnie pożywają się wszelkimi roślinami, pyłkami czy kurzami, które osadzają się na elewacji w trakcie eksploatacji. (uprawnienia budowlane program)

Inne przyczyny występowania

W przypadku występowania glonów bierze się pod uwagę wiele różnych czynników:

  1. Opisaną wyżej wilgotność ścian;
  2. Przeróżne czynniki biologiczne i atmosferyczne;
  3. Nasłonecznienie;
  4. Gęste zabudowy w sąsiedztwie;
  5. Bujna roślinność w okolicy;
  6. Zła cyrkulacja powietrza;
  7. Sąsiedztwo ze zbiornikami wodnymi;
  8.  Dobór materiałów;
  9. Sposób nakładania warstw na ściany zewnętrzne;
  10. Izolację termiczną budynków;
  11. Zawilgocenie ścian.

Te wszelkie elementy mają niebagatelny wpływ na pojawianie się glonów oraz grzybów na ścianach. Projektując budynek, trzeba wziąć je pod uwagę. Im większe zagrożenie w okolicy, tym lepiej zainwestować w specjalne materiały, które zmniejsza szanse na pojawienie się mikroorganizmów oraz uszkodzeń. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com