fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachowe kafle gazobetonowe

Dachowe kafle gazobetonowe robi się metodą przemysłową. Jedna z popularnych sposobów wytwarzania, robi się je w formach ze stali. Taką formę stanowi skrzynia o rosłości 500 mm z 14 rowkami o rozpiętości 100mm. (program egzaminu na uprawnienia) Na dole wszystkich przedziałków dostawione są zgięte pod kątem prostym cienkie blachy stalowe kształtujące wręby w kaflu. Długość formy to 6m. We wszystkich rowkach robione są zwykle 2 albo 3 kafle w tym samym czasie. Rozdzielenie na wymagane długości robione jest poprzez zastawki stalowe podwieszane pionowo na murach rowków albo odpowiednich jarzmach stalowych jakie stanowią stężenie formy u góry i umieszczanych w punktach rozdzielenia kafli. Jarzma są przystawiane do formy śrubami przyciskającymi. Blisko zastawek prostych zwykle do tej pory wykorzystywanych dostaje się czoła kafli jako ścięta równo płaszczyzna. Nic natomiast nie przeszkadza by użyć zastawek zgiętych formujących kafle. Formy bywają nierozbieralne. Kafle o frontach prostych potrafią zostać wyciągnięte z formy przez uniesienie jej do góry. Blisko czoła wyciętego warto wyjmować każdy kafel jednej przedziałki w tym samym czasie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Gazobetonowe materiały
Gazobetonowe materiały

Kształtowanie prefabrykatów

Kształtowanie prefabrykatów zachodzi w nawie 1. W nawach 4 oraz 5 widnieją autoklawy, nawy jednak 2 oraz 3 są składowane. Nawy 1, 2 i 3 obsługiwane bywają poprzez suwnice o udźwigu 5 ton. Lejąca się masa gazobetonowa wspierana z działu wytwarzania bywa do form w zasobnikach podwieszonych na haku suwnicy. Po rozmieszczeniu zbrojenia formy bywają zapełnione masą gazobetonową za pomocą otwarcia klapy zasobnika. (akty prawne uprawnienia budowlane) Formy zapełniają się nie w pełni poprzez rośnięcie betonu podczas robienia pęcherzyków gazu. Po skończeniu procesu powiększania objętości nadmiar gazobetonu po górnych brzegach murów bywa zebrany stalowym równiaczem. Formy z zapełniającym gazobetonem bywają podnoszone suwnicą i umieszczone na stalowych wózkach wąskotorowych.

Szerokości teoretyczne kafli

Szerokości teoretyczne kafli podczas obszerności 10cm równają się 3m. Poprzez niedużą przyczepność wśród betonu delikatnego i stalą zbrojenie działające kafli musi zostać zazwyczaj z zasady zestawiane ze strzemionami poprzez spawanie. Spoiny wśród kaflami stropu zapełnia się zaprawą cementową w tym samym czasie ze zrobieniem na stropie gładzi. (uprawnienia budowlane program) Najniższa średnia obszerność rzędu gładzi wyrównującej niedokładności samych kafli i powierzchni je wspierających musi równać się około 10mm. Osobnej normy wyliczeń statycznych i planowania budowli gazobetonowych i pianobetonowych w Polsce nie ma. Norma PN-56/B-03260 obejmuje betony delikatne, ale o odporności nie niższych od 50 kg/cm i nie ma w nich betonów porowatych. Doświadczenie pokazało, że części gazo oraz pianobetonowe wymiarowane wedle reguł obejmujących we wcześniej wspomnianej normie dobrze spełniają swe role. (uprawnienia budowlane 2022)

Wymiarowanie części

W powiązaniu z wymiarowanie części z gazobetonu cementowego potrafi być robione wedle reguł podanych w tej normie. Podczas wymiarowaniu budowli gazobetonowych potrafią być używane tablice normalnie używane podczas wymiarowaniu żelbetu. Obszerność kafla okrycia dachowego z gazobetonu cementowego równa się współczynnikowi wnikania ciepła k=1 i równa się 20cm. Z racji tego typ okrycia równa się 217 kg/m2 niezbyt dobrze działa na rozmiary budowli dachowej, nie bywa ono używane na co dzień. Na co dzień jednak używa się okrycia o obszerności 10cm. (uprawnienia budowlane kontakt) Masa tego okrycia to 128 kg/m. Masa okrycia nieocieplonego to 6 kg mniej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com