fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przy wykonaniu fundamentów schodkowych izolację układa się tak samo jak w przypadku standardowych fundamentów. Gdy do tego celu używamy papy, należy zachować odpowiednie zakłady by uniknąć powstania nieszczelności. (uprawnienia budowlane program)
Podobnie jak przy tradycyjnych płaskich fundamentach, budynek musi mieć izolacje na pionowych ścianach fundamentu, poziomo na ławie oraz na posadzce. Wszystkie te izolację musza być szczelnie ze sobą połączone. W fundamentach schodkowych może to sprawić więcej problemów ze względu na ich kształt. Izolacja ściany fundamentu trzeba szczelnie połączyć z izolacją na schodach fundamentowych zwracając szczególną uwagę na ilość narożników. Dlatego prace te należy wykonać ze szczególną starannością.
Jeżeli dom jest niepodpiwniczony i fundament będzie z obu stron obsypana gruntem, należy po obu stronach ułożyć izolację. Gdy mamy piwnice, izolacja jest niezbędna tylko po stronie zewnętrznej. Problem pojawia się w sytuacji gdy budynek jest częściowo podpiwniczony ponieważ izolacja ścian miedzy piwnica a pozostałą częścią trzeba połączyć z izolacją posadzki piwnicy i posadzką części niepodpiwniczonej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Fundamenty schodkowe i ich izolacja
Fundamenty schodkowe i ich izolacja

Ściany fundamentu

Ściany fundamentu na ławach schodowych wykonuję się z tych samych materiałów co w fundamentach tradycyjnych. Można je zrobić w całości z betonu, bloczków betonowych lub wymurować. Ze uwagi na wysokość uskoku ławy, bloczki można dociąć do uzyskania potrzebnej wysokości. Prościej będzie jednak domurować drobniejszymi elementami takimi jak cegły z ceramiki lub silikatu. (program egzaminu na uprawnienia)

Drenaż fundamentów schodkowych

Fundamenty schodowe z uwagi na głębsze posadowienie, są bardziej narażone na wody gruntowe. Dlatego zaleca się wykonanie drenażu opaskowego, który wymaga odrębnego projektu. Gdy budynek znajduję się na zboczu, drenaż jest konieczny na z uwagi na zmieniające się warunki wodno-gruntowe. Woda spływająca z góry będzie zatrzymywać się na fundamentach co może doprowadzić do wypłukiwania gruntu pod budynkiem oraz do tąpnięcia. Rury drenarskie należy ułożyć przed zasypaniem fundamentu schodkowego. Takie rozwiązanie zapewni odprowadzenie z okolic budynku w bezpieczne miejsce. (akty uprawnienia budowlane)
Sytuacja się komplikuję gry budynek ma dużą powierzchnię. Niektóre rury muszą zostać ułożone pod budynkiem a to ogranicza liczbą studzienek i utrudnia czyszczenie. Wpływa też niekorzystnie na grunt ponieważ osłabia jego nośność. Trzeba również zapewnić odpowiedni odpływ wodzie deszczowej spływającej z dachu. Nie może ona dostawać się do ścian fundamentowych ale nie należy jej również odprowadzać do rur drenarskich. Należy tu wykonać osobny system odprowadzenia wody poza okolice budynku.
Warto pamiętać, że drenaż nie zawsze wystarczy do odprowadzenia całej wody. W zależności od warunków wodno-gruntowych i terenowych, nieraz wymagane jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wodą.

Murowana ława schodkowa

Murowaną ławę schodkową można wykonać na nośnym gruncie jednorodnym. Do jej wykonania można wykorzystać cegłę lub kamień. Należy wykonać również zbrojenie ze stalowego dwuteownika. Ławę schodkową należy wykonać powyżej poziomu wód gruntowych. Takiego rodzaju ławy wykonuje się najczęściej na terenach górzystych z uwagi na łatwy dostęp kamieni odpowiednich do jej wykonania. Ściany fundamentu można wykonać takiej samej grubości jak ława i z tego samego materiału. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com