fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundamentowe konstrukcje ze stalowymi palami

Mocno nachylony i niestabilny rodzaj terenu, a także podłoże wykazujące mały stopień nośności stanowią niekiedy trudne warunki do realizacji budowlanej inwestycji. W tym wypadku zamiast zastosowania klasycznych fundamentów warto wykorzystać dodatkowe elementy stabilizacyjne jakimi są rurowe pale wykonane ze stali. Warto zastanowić się, w jakich fundamentowych konstrukcjach stalowe pale sprawdzą się oraz jakie niosą za sobą korzyści. Pale stalowe rurowe to prefabrykowane elementy. Oznacza to, że dokonując ich zakupu otrzymuje się gotowy produkt przeznaczony do użycia. Są one dobrą alternatywą dla wierconych pali, które wytwarza się na placu budowy. (uprawnienia budowlane 2022) 

Fundamentowe konstrukcje ze stalowymi palami
Fundamentowe konstrukcje ze stalowymi palami

Nowoczesna technologia stalowych pali

Poprzez zastosowanie w stalowych rurowych palach nowoczesnych technologii produkcyjnych uzyskuje się w ten sposób dużo bardziej precyzyjny rodzaj produktu, niż mając na uwadze wiercone pale. Problemem nie jest tu też transport, ponieważ prefabrykowane rodzaje pali przewozi się w częściach, które na miejscu budowy łączy się ze sobą. Stalowe pale posiadają specyficzny rodzaj konstrukcji. Od wewnątrz są puste, co sprawia, że można wypełnić je przy pomocy betonu albo innego materiału. Pale mogą posiadać otwarcie z obu albo z jednej strony. Wyposaża się je w stopę przejmującą obciążenia, a samą stopę niekiedy wzmacnia się skalnymi ostrzami. To powoduje, że chronią one pale od przesuwania się w poziomym kierunku, jak i od naprężeń do jakich dochodzi podczas ich montowania. (uprawnienia budowlane 2022) 

Zastosowanie stalowych pali

Nie w każdym przypadku fundamenty przybierają formę wzmocnionych zbrojeniem płyt. Bezpośredni rodzaj fundamentowej konstrukcji to jedna z wielu metod na wzmocnienie stabilizacji danego budynku. Fundamenty klasyczne stosuje się w odpowiednich i sprzyjających warunkach, kiedy grunt posiada odpowiedni stopień nośności, oraz gdy nie zachodzi konieczność użycia dodatkowych rodzajów zabezpieczeń. Na budowie, gdzie realizuje się inwestycję warunki do przeprowadzania prac są z czasem utrudnione, co nie musi jednak stanowić przeszkody. Ważne staje się w takim wypadku zastosowanie fundamentu o odpowiednim rodzaju. W tym celu stosuje się pośrednie fundamentowe konstrukcje, gdzie jeden z rodzajów to konstrukcje opierające się o stalowe pale. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Mocowanie stalowych pali

Do fundamentowych konstrukcji stalowe pale mocowane są w podłożu, a chcąc zwiększyć poziom stabilności można zabetonować je albo dać wypełnienie z kruszywa.  (uprawnienia budowlane program)  Taki rodzaj elementów wykorzystuje się czasami pojedynczo, albo też można za ich pomocą stworzyć konstrukcję kombinowanych ścianek albo palościanek. Stalowe rurowe pale dzieli się w związku z ich rozmiarem. W związku z tym wyróżnia się pale wielkośrednicowe, małośrednicowe oraz tzw. mikropale. Wielkośrednicowe pale to elementy stosowane przy wznoszeniu mostów, dróg, tuneli bądź do kombinowanych ścian. Pale małośrednicowe i mikropale stosuje się w celu wznoszenia fundamentowych konstrukcji, gdzie zachodzą trudne gruntowe warunki. Niekiedy za ich pomocą wzmacnia się fundament, jaki już istnieje.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com