fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Znaczenie fug

Fug nie używa się jedynie po to, aby polepszyć efekty wizualne czy po to, aby umiejscowić płytki w odpowiednim miejscu. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie trwałości płytek. Można jednak wymienić kilka innych – zapobiegają i ograniczają rozwój grzybów i pleśni, a przy okazji minimalizują osadzanie się brudu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W łazienkach powinno korzystać się z fug o podwyższonej odporności na ścieranie. Dzięki temu ma się pewność, że fugi będą spełniały swoje funkcje i nie zniszczą się za szybko, a to wpływa na koszty użytkowania i eksploatacji.

Fugi i układ płytek
Fugi i układ płytek

Polepszanie jakości fug

Warto pomyśleć już przy remoncie/budowie łazienki i wziąć pod uwagę dwa czynniki. Im mniejsze płytki, a większa powierzchnia fug, tym więcej możliwości do powstawania pleśni. Należy o tym pomyśleć w trakcie planowania łazienki. Jeśli idzie się w ilość małych płytek, warto po myśleć o ich droższym odpowiedniku. Płytki rektyfikowane nie wymagają tylu fug, co może zdecydowanie zmniejszyć zagrożenie grzybów i pleśni. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Inną sprawą jest użycie zawczasu preparatu gruntującego. Dzięki niemu fugi trudniej się brudzą, łatwiej je wyczyścić, a przy okazji mniej się kruszą, co ma wpływ na długość ich życia.

Dobór fug do płytek

Przed wyborem fug warto przyjrzeć się płytkom. Do mozaiki lepiej pasować będą fugi szerokie, ale przy dużych płytach o wiele lepiej będą wyglądać te wąskie, najlepiej kilkumilimetrowe. (uprawnienia budowlane 2022)

Kolejny ważny element to optyczne korygowanie płytek. Położenie ma znaczenie. Ułożone płytki w poziomie rozciągną wizualnie ścianę. Jeśli jednak położycie je w pionie, ściana będzie wydłużona i zwężona.

Warto zwrócić również uwagę na barwy, kształty, wielkość i sposób układania płytek. W małych łazienkach nie powinno się wykorzystywać ciemnych i dużych płyt. Wnętrze zostanie optycznie powiększone, jeśli skorzystacie z małych płytek o jasnych kolorach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Najczęstsze wzory

Płytki można układać, jak tylko się ma ochotę. Warto jednak pamiętać, że to wpływa na estetykę i wygląd pomieszczenia. Najczęściej wykorzystywane wzory układu płytek to: (program egzaminu na uprawnienia)

  • szachownica,
  • plaster miodu,
  • jodełka,
  • karo,
  • prosty,
  • angielski prosty.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com