fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Filtr węglowy do okapu

Kuchnia to miejsce nie tylko smaków, ale i przede wszystkim zapachów. Często w naszej kuchni unosi się wiele z nich, które często mieszając się są bardzo intensywne. W konsekwencji niekoniecznie zawsze są one przyjemne, więc z dużą chęcią eliminujemy ich obecność za pomocą pochłaniacza. W tej kwestii idealnie sprawdza się okap, który jest wyposażony w filtr tłuszczowy razem z węglowym wkładem. Dzięki niemu mamy możliwość pozbycia się nazbyt intensywnych zapachów w naszej kuchni, a czasami i całym mieszkaniu. Nie da się ukryć, że spełniają one swoją szczególną rolę w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ich zastosowaniem w okapach z tzw. obiegiem zamkniętym, czyli tam, gdzie powietrze nie jest odprowadzane do kanału wentylacyjnego, ale oczyszczone wraca do pomieszczenia. Sprawdźmy więc, czym powinien charakteryzować się filtr okapowy, by dobrze i długo nam służył. (uprawnienia budowlane kontakt)

Filtr węglowy do okapu

Filtry metalowe

Okap kuchenny może działać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest jego działanie w oparciu o wyciąg w cyklu otwartym. Wówczas zasysane powietrze jest przez okap odprowadzane na zewnątrz domu kanałem wentylacyjnym, do którego jest podłączony wyciąg. Drugim ze sposobów działania kuchennego okapu jest jego działanie jako pochłaniacza w cyklu zamkniętym. Mowa więc o działaniu, w którym zasysane powietrze jest oczyszczane i powraca do kuchni. Każdy okap jest wyposażony w filtr metalowy. Jest to siatka, dość gęsta w swojej budowie, która znajduje się pod spodem okapu. Dzięki jego obecności wszystkie zapachy przechodzą przez kilka warstw filtra, jednocześnie osadzając na nim cząsteczki tłuszczu. W konsekwencji para wodna i powietrze przesiąknięte zapachami kuchennymi są odprowadzane rurą poza naszą kuchnię. W niektórych okapach możemy spotkać się z filtrami ze stali nierdzewnej, które z pewnością są o wiele trwalsze oraz bardziej odporne na wysokie temperatury. Taki filtr powinien być często czyszczony, ponieważ mamy na nim do czynienia nie tylko z tłuszczem, ale także i z kurzem. Nierzadko zdarzają się na nim także owady. Jeżeli taki filtr jest zapchany to wówczas nie spełnia dobrze swojej roli nie wchłania zapachów tak, jak powinien. Choć jest on trwały i odporny na uszkodzenia to powinien być przede wszystkim regularnie czyszczony.  (uprawnienia budowlane 2022)

Filtr węglowy

Filtr węglowy jest to kolejna część naszego okapu, montowana zaraz po filtrze metalowym. Najczęściej montuje się go w taki sposób, że przylega on do filtra metalowego. W swoim składzie zawiera on małe kuleczki węgla aktywnego, dzięki czemu dobrze pochłania opary kuchenne. Wówczas powietrze, które jest oczyszczone wraca do naszej kuchni. Kluczem do jego prawidłowego działania jest to, by włączać go za każdym razem, gdy mamy zamiar coś gotować. Dzięki temu wyeliminujemy wilgoć i tłuszcz. Ponadto podobnie jak w przypadku filtra metalowego, należy go nie tylko często czyścić, ale także i regularnie poddawać wymianie.   (uprawnienia budowlane program) 

Właściwości

Filtr z wkładem aktywnym składa się z węgla aktywnego.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) Są to małe kuleczki węgla o ziarnistości 3 albo 4 mm. Wielkość pakietu z aktywnym węglem powinno się odpowiednio dostosować do mocy ssącej dmuchawy. Jeżeli chodzi o prędkość przepływu zasysanego powietrza, powinna ona wynosić od 0,6 do 0,8 m/s. Jeżeli natężenie przepływu jest zbyt duże, substancje zapachowe nie mają możliwości osadzania się w granulacie, co skutkuje zmniejszoną wydajnością przepływu. Przykładem filtra z wkładem aktywnym jest filtr Miele Active Air Clean. Magazynuje on cząsteczki zapachowe w tzw. mikroporach. Dzięki temu, że jest kataliczny ma możliwość dzielenia długołańcuchowego molekuł zapachowych na bardzo krótkie cząsteczki, które są bezwonne. Zarówno w jego przypadku, jak i w przypadku każdego innego filtra należy pamiętać, by go regularnie wymieniać i czyścić. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią drożność obu filtrów, wówczas narazimy go na zatykanie porów i sklejanie granulatu, który jest w nim zawarty. Najlepszy znak o tym, że należy go wyczyścić lub wymienić da nam nasz nos.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com