fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Filary

Filary umieszczane w korytach rzek muszą zostać dopasowane do odpływania wody tak, by nie pomniejszały się za bardzo rozpiętości koryta, wpływając na spiętrzenie wody, lub aby nie robiły nierównych przepływów robiąc wiry czy duże rozbieżności szybkości spływania, przez co może dojść do rozmycia dnia i mielizny. Przez to elementy filarów umieszczone w wodzie muszą zostać podpasowane do opływu. (program egzaminu na uprawnienia) Tak samo filary mostów powyżej jezdni muszą mieć formę dopasowaną do ruchu wzdłuż przeszkód. Muszą one być odporne na zgniatanie, nie mogą mieć ostrych brzegów, jakie mogą ulec zniszczeniu. Idealnie do celu konstrukcji filarów pojawiają się w nich elementy dopasowane do dostawania sił. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Filary i ich rola
Filary i ich rola

Rola filarów

W filarach, jakich najważniejszą rolą bywa transport oddziaływań pionowych, wyróżniamy takie elementy:

-podstawy, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-elementy opływowe i nośne,

-ławy łożyskowe.

Podstawy filarów są zależne od rzędów i warunków usadowienia. W zwyczajnej formie podstawa zrobiona jest z kafli i trzonka, jakiego finalna, górna odsadzka pojawia się nad dnem przeszkody. Kafel bywa umieszczany na ziemi albo na palu. Element umieszczony w wodzie posiada formę dopasowaną do opływu. Zaczyna się nad odsadzką kafla podstawy i sięga nad poziom wód. Na formę tych elementów składa się dziób filara zaokrąglony dla uproszczenia opływu, mury boczne i mur tylny, pomniejszony dla zapobieżenia pojawiania się wirów za filarem. Na rzekach, na jakich pojawia się duża kra, dzioby filarów kamiennych kierowano w izbice. Elementy nośne filarów bywają formowane jako mury albo kolumny pionowe czy skośne, dopasowane do metody otrzymywania sił z przęseł. Rolą elementów nośnych bywa transport sił, nie bywają dopasowane do opływu albo ruchu poniżej mostu. (uprawnienia budowlane program)

Siły zgniatające

Siły zgniatające biorą się os masy osobistej przęseł i filara i mas ruszających się. Reakcję poziome przęseł na filary pochodzą od hamowania, od oddziaływań taboru, nastawionych w poprzek mostu, od sił środkowych, zmian temperatur, ściskania betonu przęseł, napierania tarcia w łożyskach i wiatru. Ściskanie filarów pojawia się wzdłuż i poprzek mostu. Bywa ono stworzone poprzez mimośrodowe działanie sił pionowych. Masy pionowe mimośrodowo napierają wzdłuż mostu, kiedy filar transportuje dwa przęsła wolnowsparte i kiedy wypadkowa ich reakcji nie idzie środkiem masy średnicy filara. Potrafi być to zrobione przez rozbieżności w różnych przęsłach czy masach. Masy pionowe napierają mimośrodowo w poprzek mostu, kiedy są uproszczone nierówno. (uprawnienia budowlane 2021)

Oddziaływania poziome

Oddziaływania poziome nadają punkty ściskające filary wzdłuż i poprzek mostu, powiększające się wraz z rosłością siły poziome napierające na filary potrafią zostać wywołane parciem wody albo przez uderzenia rzeczy niesionych powodzią itd. Zwłaszcza mocne mogą być napierania taboru rzecznego. Filary mogą podlegać punktom skręcającym o wektorach nastawionych wzdłuż osi filarów. Punkty takie pojawiają się przykładowo w filarach niosących belki nieprzerwane podczas jednokierunkowego nagrzania przęseł słońcem.  Dopasowanie filarów do zagospodarowania przeszkód polega zwykle na pamiętaniu o wymogach ruchu poniżej mostu. Przez ruch, mówimy tu o żegludze, spławie, przejściu albo przejechaniu. Poza tym ruch to też ewentualna możliwość spływu wody. Dopasowanie przestrzeni pod mostem do ruchu bywa jednym typem zagospodarowania przeszkód. Może być to też jakaś zabudowa, urządzenie produkcyjne czy uprawa. Wszystkie zagospodarowania potrzebują odmiennego uformowania filarów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com