fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Farma fotowoltaiczna – czym jest i od czego  należy zacząć?

Farma fotowoltaiczna to przed wszystkim możliwość zapewnienia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dla domowych gospodarstw. Także dla budynków użyteczności publicznej i przemysłu. Budowa takiej farmy nie należy do tanich i prostych, jednak wciąż można otrzymać dofinansowanie do jej budowy.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Farma fotowoltaiczna

Prawo energetyczne jasno opisuje potrzebę uzyskania koncesji na prowadzenie działalność gospodarczej w kontekście wytwarzania energii elektrycznej, nawet jeśli te źródła są odnawialne.  Jedynie w przypadku, gdy są to mikro i małe instalacje – koncesja nie jest wymagana. Dlatego mała farma fotowoltaiczna na użytek jednego gospodarstwa nie musi posiadać koncesji. Jeśli jednak wytworzy więcej energii i wynoszą ich potrzeby – może tę energię odsprzedać, gdy zostanie wprowadzona do sieci dystrybucyjnej.

W tym przypadku wystarczy jedynie poinformować operatora systemu dystrybucji energii o szczegółach. Rodzaj mikroinstalacji, termin przyłączenia i lokalizacja i moc. Wniosek powinien być złożony 30 dni przed planowanym przyłączeniem.(program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Na co zwrócić uwagę, aby farma przynosiła dochody?

Ważnym aspektem jest to, aby mikroinstalacje odciążały domowy budżet. Niemniej prawdziwe farmy fotowoltaiczne powinny być wydajne. Dlatego istotna jest lokalizacja inwestycji – im bardziej nasłoneczniony teren  tym lepiej.

W Polsce czas nasłonecznienia to średnio 1600 godzin na rok. Największa gęstość nasłonecznienia dominują w centralnej Polsce, pasie nadmorskim i województwie lubelskim.  Gęstość promenowania słonecznego w roku waha się między 950 aż do 1250kWh/metr kwadratowy. Tereny górskie i te oddalone znacznie od Morza Bałtyckiego mają niższe nasłonecznienie, ale na tyle mocne, że montowanie takich instalacji jest korzystne. Reasumując, w Polsce tak naprawdę nie ma miejsc, gdzie nasłonecznienie byłoby na tyle niskie, aby taka instalacja nie byłaby efektowna.(program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com