fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje

Na półkach sklepowych znajdują się różnego rodzaju farby do wnętrz. Podzielić je można ze względu na kilka kategorii, np. przeznaczenie. W takim przypadku wyróżnia się farby: sufitowe, ścienne, do kuchni, łazienek itp. Innym podziałem będzie ten dotyczący spoiwa, czyli: akrylowe, silikonowe, krzemianowe i lateksowe. Dla miłośników estetyki kolejnym wyróżnić można farby matowe, ceramiczne, z połyskiem i strukturalne, ale ważną kategorią są te specjalistyczne: podkładowe, grzybobójcze, na podłoża wilgotne, do kontaktu z żywnością, do pomieszczeń higienicznych czy na plamy i zacieki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Farby do wnętrz
Farby do wnętrz

Skład i jego wpływ na użytkowanie

Wszelkie farby mają pokrywać powierzchnie, nadają jej nie tylko wyjątkowy wygląd, ale również zabezpieczają po części ścianę. Kupując farbę należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również rodzajem podłoża, warunkami panującymi w pomieszczeniu oraz przeznaczeniu danego obiektu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obecnie w sklepach można znaleźć jedynie farby w postaci płynnej. W ich skład wchodzą wypełniacze, pigmenty, spoiwo, rozcieńczalniki i różne dodatki. Te ostatnie mają wpływ przede wszystkim na nanoszenie produktu i tworzenie powłoki. To dzięki nim kupić można farby „zmywalne”, z których sprawnie pozbywa się wszelkich wybrudzeń bez uszkodzenia nawierzchni. (uprawnienia budowlane 2021)

Farba w wilgotnych pomieszczeniach

Kuchnie i łazienki mają sporą wilgotność powietrza. Szacuje się, że okresowo wzrasta ona, aż do 85%. Do takich miejsc świetnie nadają się farby akrylowe, o ile nie mają one bezpośredniego kontaktu z wodą i para. Jeśli jednak taki następuje, warto zakupić farbę z niską chłonnością wody. Dzięki temu chronią one ścianę przed wnikaniem wilgoci, co wydłuża znacznie żywotność i odporność na eksploatację. (program egzaminu na uprawnienia)

Dobór farby – walory estetyczne

Jeśli jednak patrzeć na farby czysto estetycznie, można pomyśleć o znaczeniu kolorów. Według wielu jest ono istotne i znacząco wpływa na człowieka. Poszczególne znaczenia kolorów wyglądają następująco: (uprawnienia budowlane kontakt)

  1. Biały – idealny kolor dla dynamicznych osób, pełnych energii i sił do życia. Biel łagodzi stres, pobudza oraz daje ogromne poczucie wolności i swobody;
  2. Żółty – pobudzający, inspirujący i wnoszący do życia wiele pozytywnych emocji;
  3. Pomarańczowy – motywacja, kreatywność, optymizm kontra samotność i zagubienie;
  4. Różowy – te odcienie skłaniają do flirtów, miłości oraz czułości;
  5. Czerwony – ku zdziwieniu wielu wcale nie wpływa na miłość i pożądanie. Powinny otaczać się nim osoby zmęczone, wykończone pracą, szukające ciepła, odwagi i siły do osiągania sukcesów;
  6. Niebieski – uspokaja, ułatwia zasypianie, odpoczynek oraz wygłuszenie złych emocji. Wedle niektórych nawet znieczula i działa przeciwzapalnie;
  7. Zielony – uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa;
  8. Fioletowy – wpływa na ludzki umysł pobudzająco, a dodatkowo zmniejsza stres;
  9. Brązowy -bardzo naturalny kolor, który od razu budzi skojarzenie z naturą i spokojem. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com