fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fabrykacja oraz transport ceglarskich wyrobów

Glinę wydobywa się ze złóż bądź ręcznie przy użyciu łopat, drągów, kilofów itp. Jeżeli mamy do czynienia z większą produkcją glinę wydobywa się maszynowo przy pomocy specjalnych koparek (nauka do uprawnień budowlanych). Wydobyta glina jest magazynowana na placu albo po dowiezieniu na miejsce jej wyrobu zostaje przerobiona na masę. W szczególnych przypadkach glinę przechowuje się w składach pod zadaszeniem.

transport ceglarskich wyrobów
transport ceglarskich wyrobów

Temperatura topnienia gliny

Jeżeli ilość kwarcu jest wyższa od 70% w stosunku do całego ciężaru masy nie nadaje się wtedy do ceglarskich wyrobów. Nie sprawdzi się przy cienkościennych pracach. Im glina jest bardziej plastyczna, tym cieńsze mogą być zastosowane ścianki. Przy mało plastycznych glinach, które mają małą spójność wychodzące z maszyny wstęgi przerywają się. Najlepszą nośność wykazuje glina, która jest zwarta, półzwarta albo twardoplastyczna. W takim wypadku trudno jest ją odkształcić (testy 2021 uprawnienia).

Na co wpływają tlenki metali?

Tlenki metali skutecznie wpływają na obniżenie temperatury stapiania się gliny. Mają także wpływ na zabarwienie się wyrobu. Przede wszystkim tlenek żelaza o wzorze Fe203 powoduje, że następuje czerwone ceglaste zabarwienie. Niekiedy dodaje się go do masy w celu schłodzenia jej. Wówczas podczas wpływu wysokiej temperatury na wnętrze cegły następuje częściowa redukcja Fe20 i tlenek ten przekształca się w Fe304. Taka zamiana powoduje, że czerep zabarwia się na czarno bądź szaro. Jest to na ogół nieszkodliwe zabarwienie. Ujawnia się ono w wewnętrznej części cegły. Zewnętrzna warstwa zachowuje nadaj ceglasty kolor. Jest ona czerwono – brunatna (program egzamin uprawnienia 2021).

Transport wyrobów ceglarskich

Transport jest bardzo ważnym elementem zarówno podczas wydobywania złóż, jak i w celu późniejszych obróbek. Ważne jest także w końcowym etapie dostarczenie danego materiału w wyznaczone miejsce. Branża budowlana korzysta z cegieł. Jest to materiał znany od wielu lat i mający duże zastosowanie w branży budownictwa. Dostarczanie go na place budowy to ważny element podczas wznoszenia budynków. Bez cegieł ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek budowę. Oczywiście można je zastąpić innymi materiałami, jednak cegła sama w sobie jest „klasycznym” materiałem.

Poszczególne procesy związane z fabrykacją

Poza wydobyciem oraz transportem procesy związane z fabrykacją obejmują także formowanie, wypalanie oraz suszenie. Przy wyrobie zwykłej cegły najlepiej sprawdzą się elastyczne materiały, które w swoim naturalnym stanie zawierają pyły oraz piaski. Przy nadto plastycznych glinach możemy otrzymać materiał mało porowaty. Będzie on ulegał pękaniom oraz skurczom. Mało plastyczne gliny natomiast będą powodować, że powstałe z niej wyroby staną się kruche oraz mało wytrzymałe (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com