Przygotowania do budowy
Budowa domu stanowi wieloetapową inwestycję. Wymaga również zaangażowania oraz rozwagi podczas planowania poszczególnych etapów. Świadomość poszczególnych kroków, które należy wykonać w tym względzie, pozwala na obniżenie kosztów inwestycji oraz na podejmowanie rozsądnych decyzji w przypadku sytuacji wymagających szybkiego reagowania. Zakup działki budowlanej stanowi dopiero początek w zbudowaniu wymarzonego domu. Jednak samo przystąpienie do realizacji budowy wymaga dopełnienia wielu formalności. (uprawnienia budowlane elektryczne)
Znalezienie i zakup działki
W pierwszej kolejności należy przeanalizować plan przestrzennego zagospodarowania oraz decyzję o warunkach zabudowy. Plan zagospodarowania przestrzennego jest niezbędny do stworzenia projektu budowlanego oraz przedstawia użytkowe przeznaczenie działki, maksymalną wielkość budynku, jego kształt itd. W przypadku, gdy działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem odnośnie wydania warunków zabudowy. To dokument równorzędny zawierający podobne informacje w kwestii możliwej zabudowy działki budowlanej. (uprawnienia budowlane testy program)
Wybór odpowiedniego projektu budowlanego
Następnym krokiem jest nabycie projektu budowlanego. Można wybrać już gotowy projekt albo dokonać zamówienia projektu indywidualnego, którego przygotowanie odbywa się na podstawie konkretnych i szczegółowych wymagań zleceniodawcy. Aktualnie nie ma już konieczności ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Zamiast tego należy zgłosić do odpowiedniego urzędu zamiar budowy. W tym czasie nie występuje konieczność dostarczenia żadnych decyzji odnośnie dostawy mediów. Podlega to weryfikacji dopiero przy oddawaniu budynku do użytku. Mimo to w dalszym ciągu sporo osób już wcześniej składa wnioski odnośnie wydania technicznych warunków dostawy mediów. (uprawnienia architektoniczne)
Rozpoczęcie budowy domu
Po przedłożeniu stosownego zgłoszenia budowlanego musi upłynąć 30 dni, zanim będzie można przystąpić do rozpoczęcia budowy domu. Jeśli w tym czasie władze nie przysłały żadnego pisma, jest to jednoznaczne z udzieleniem zgody na budowę, której ważność wynosi 3 lata. Po upływie tego czasu cała procedura wymaga powtórzenia. Niezbędne jest zatrudnienie kierownika budowy przez rozpoczęciem prac budowlanych – musi on podpisać oświadczenie o wykonaniu planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Ten dokument wchodzi w skład dokumentacji budowlanej, jednak nie trzeba go przedkładać do Starostwa Powiatowego. Należy również pamiętać o założeniu dziennika budowy, co powinno mieć miejsce przed rozpoczęciem prac. Nad tym dokumentem urzędowym pełni nadzór wcześniej wybrany kierownik budowy. To w nim znajdują się wszelkie zapisy dotyczące przebiegu robót budowlanych. (uprawnienia budowlane przepisy)
Wszystkie te czynności są jak najbardziej możliwe do samodzielnego wykonania, nawet jeśli mogłyby się wydawać czasochłonne czy skomplikowane. Istnieje jednak możliwość kupienia działki wprost od dewelopera. W takim przypadku firma jest zobowiązana do zorganizowania wszelkich formalności. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)