fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Energooszczędne budynki powstałe z wykorzystaniem silikatu

Prace związane z projektowaniem energooszczędnych budynków z wykorzystaniem silikatów są takie same, jak w przypadku projektowania budynków z wykorzystaniem innych materiałów. Silikatowe ściany wykonuje się w bardzo podobny sposób, jak ściany tradycyjne. Stosuje się do nich zwykłe zaprawy, łączy pionowo i poziomo na zwykłe spoiny, ale również można zastosować tu spoiny cienkowarstwowe, których grubość wynosi około 3 mm. W ostatnim czasie w budownictwie mieszkalnym stosuje się jednowarstwowe zewnętrzne rodzaje przegród. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane) Takie przegrody wykonuje się z materiałów, gdzie współczynnik związany z przewodzeniem ciepła oraz gęstości wynosi mniej, niż w silikatowych wyrobach.

Energooszczędne budynki powstałe z wykorzystaniem silikatu
Energooszczędne budynki powstałe z wykorzystaniem silikatu

Wilgoć zawarta w materiałach budowlanych

Większość materiałów budowlanych już od początku zawiera w sobie pewną dawkę wilgoci. Podczas zastosowania ich przy budowie obiektu, ich wilgoć zwiększa się. Jest to związane z technologicznymi procesami tzw. mokrymi, a w dalszej części z procesami fizykalnymi. Podczas eksploatowania budynku wilgoć dostarcza zarówno człowiek, w wyniku codziennego użytkowania, jak i opady atmosferyczne. Jeżeli wilgoć wystąpi w wewnętrznych przegrodach, sytuacja ta wpłynie na spadek ich termoizolacyjności. Jest to niepożądany rodzaj zjawiska, dlatego należy dokładnie zaprojektować obiekt oraz monitorować budynek podczas eksploatowania. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Warto zauważyć, że w eksploatowaniu przegród ważną rolę pełni zarówno wilgotnościowa stabilizacja, jak i stabilizacja cieplna.

Kluczowy element mający wpływ na energooszczędność budynku

Ważnym elementem, który ma wpływ na energooszczędność budynku są właściwie zbudowane przegrody zewnętrzne. Zapewnią on odpowiedni poziom współczynnika dotyczącego przenikania ciepła. Jeżeli przegrody budowlane zostaną poprawnie zaprojektowane, a w dalszym etapie dobrze wykonane, w ten sposób zostanie zapewniona cieplna stabilizacja w budynku, a więc budynek będzie energooszczędny. Stosując przegrody jednowarstwowe, jak i wielowarstwowe powinny one zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń w budynku latem i wychładzania się ich zimą. W miesiącach od kwietnia do września przegrody powinny pozbywać się wilgoci, a w okresie grzewczym pochłaniać określoną jej ilość. Taki roczny bilans związany z wilgocią powinien być na stałym jednym poziomie. Jeżeli będą tworzyć się odchylenia od niego, w takim wypadku w przegrodach może dojść do ich kondensacji, która będzie już trwała.(wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne).

Zalety zastosowania silikatów przy wznoszeniu niskoenergetycznych budynków

Silikat posiada wysoki poziom ciepłochronnych właściwości. Można pod tym względem porównać go do poryzowanej ceramiki czy betonu komórkowego. Wszystkie jego zalety wskazują, że silikat jest materiałem, który świetnie sprawdzi się podczas wznoszenia niskoenergetycznych budynków, bądź nawet pasywnych. Silikat jest odporny na mikrobiologiczne zagrożenia, posiada duży stopień wytrzymałości i jest odporny na wilgoć. Dobierając odpowiedni rodzaj warstwy zewnętrznej termoizolacji spowoduje, że silikat będzie miał pozytywny wpływ zarówno na użytkowników budynku, jak i na środowisko. Silikat będzie skutecznie regulować mikroklimat w pomieszczeniach budynku, co korzystnie wpłynie na zdrowie osób tam przebywających. Składniki silikatów są w pełni naturalne, co także przemawia na korzyść ich stosowania.  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com