fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy w napowietrznych liniach elektroenergetycznych

Stosowane obecnie proste zawleczki do łączenia elementów linii po umieszczeniu ich w sworzniowym otworze wymagają od montera rozwarcia.   (uprawnienia budowlane 2022) Wiąże się to z przedłużającym się czasem montowania danego elementu oraz występuje tu konieczność zastosowania odpowiednich narzędzi. Najczęściej takie prace wykonuje się przy atmosferycznych warunkach, które nie zawsze są sprzyjające. Dodatkowo pozycja, jaka jest wymuszona u montera w czasie usuwania awarii sprawia, że pracuje on w warunkach co najmniej wymagających. W związku z tym warto zastanowić się, czy nie lepiej wybrać takie zawleczki, które po umieszczeniu w otworze sworznia nie wymuszają zastosowania innych narzędzi. Oferta dostępna na rynku cechuje się dużą różnorodnością i jest bogata, dlatego też bierze się w związku z tym pod uwagę zastosowanie zawleczek z pierścieniem, czyli tzw. rolniczej przetyczki. Stosuje się je powszechnie przy rolniczych maszynach. Stosuje się też zawleczki sprężynowe pojedyncze albo podwójne czy przetyczki do rur. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Elementy w napowietrznych liniach elektroenergetycznych
Elementy w napowietrznych liniach elektroenergetycznych

Wyposażenie rozgałęźnych słupów

Podczas wyboru wyposażenia dla słupów rozgałęźnych warto skupić się na tym, w jaki sposób mają być mocowane do żerdzi poprzeczniki oraz wzajemne ich połączenie tworzone przy zastosowaniu śrub. Im wzajemnych połączeń będzie mniej pomiędzy poprzecznikami, tym lepiej w związku z czasem potrzebnym na montaż bądź demontaż np. rozgałęźnego poprzecznika do żerdzi. Idealnym rozwiązaniem w związku z tym jest to, aby nie wymagało ono demontowania linii przewodów z poprzecznika jaki już istnieje podczas montażu bądź demontażu rozgałęźnego poprzecznika. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Profile poprzeczników

Poprzeczniki stosuje się w sieciach o średnim napięciu. Produkuje się je z zamkniętych kształtowników albo ceowników zgodnie z przyjętym wzorem, jaki został opracowany dla danych typów poprzecznika. Dokonując jego wyboru zwraca się szczególną uwagę na sposób mocowania do żerdzi poprzecznika, dostęp do nakrętek, jakie należy dokręcić na poprzeczniku oraz na całkowitą masę poprzecznika. Mając do czynienia z poprzecznikami skrzyżowaniowymi, przelotowymi, narożnymi czy krańcowymi ważna jest ich uniwersalność, w związku z mocowaniem do żerdzi. Cecha ta oznacza możliwość stosowania identycznego poprzecznika do żerdzi, które mają dwie albo trzy różne średnice wierzchołka. Dobrym rozwiązaniem jest to, aby zamienne elementu które dopasowuje się do danych średnic żerdzi były w jak najmniejszym stopniu liczne i cechowały się najmniejszą masą oraz gabarytem.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Śruby i nakrętki

Przy każdym poprzeczniku mocuje się element, jaki stanowi wyposażenie słupa. Do tego celu wykorzystuje się nakrętki i śruby. Patrząc pod tym względem poprzeczniki tworzone z zamkniętych kształtowników są lepsze, ponieważ charakteryzują się łatwiejszym dostępem do śrub. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku poprzeczników stworzonych z ceownika. Cecha ta wpływa znacznie na czas związany z montażem, przeprowadzaniem eksploatacyjnych prac oraz na usuwanie awarii. Idealne rozwiązanie w związku z tym to takie, które umożliwi monterowi łatwiejszy dostęp do nakrętki i będzie mógł nią poruszać w zakresie kąta 360°. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com