fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kable grzewcze

Takiego rodzaju kable używane są do instalacji w wylewce betonowej. Składają się z różnych rodzajów drutów oporowych i osłon izolacyjnych. Posiadają również różne moce, które określa się obliczając moc na długość jednostki (W/m). (uprawnienia budowlane kontakt)

Przy doborze przewodów należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów oraz cech. Przede wszystkim jest to rodzaj pomieszczenia, posadzki oraz odległość, którą należy zachować pomiędzy układanymi przewodami. Te nie mogą być większe niż 20 centymetrów. Jeśli by były, pojawiałaby się niedogrzane miejsca, co wpłynęłoby na komfort cieplny całego pomieszczenia. (uprawnienia budowlane 2022)

Elementy grzejne ogrzewania podłogowego
Elementy grzejne ogrzewania podłogowego

Maty grzewcze

Kolejną opcją montażu podłogowego ogrzewania elektrycznego jest użycie mat. To elementy, w których przewód grzewczy jest fabrycznie zakładany na siatce montażowej. Rodzaje mat powinno dobierać się do pomieszczenia. Przewody grzewcze układa się tak, aby posiadały różne moce. Najczęściej trafia się na opcje ze 100, 150 bądź 200 W/m2. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Im większe wartości, tym więcej ciepła będzie w pomieszczeniu. Te największe moce dobrze wybierać do pomieszczeń mokrych i mocno wilgotnych (najczęściej po prostu do łazienek). Wysoka temperatura pozwala na szybsze wysychanie, np. ubrań bądź elementów armatury.

Folie grzewcze

Ostatnią opcją zamontowania elementów grzewczych w podłodze są specjalne folie. Te układa się pod panelami podłogowymi bądź podłogami drewnianymi czy miękkimi (wykładzinami dywanowymi). Składają się z foli PET, na którą nadrukowuje się warstwę z mieszanek proszków aluminiowych i węglowych. Taka folia ma dobrą wytrzymałość mechaniczna, dielektryczną i charakteryzuje się sporą ognioodpornością. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wykorzystywać ją można nie tylko na podłodze, ale również na ścianach czy sufitach.

Montaż

Niezależnie od wybranego sposobu, sam proces montażu wygląda bardzo podobnie. Elementy ogrzewania mocuje się punktowo na określonym terenie, a następnie zatapia się je w wylewce jastrychowej, najlepiej samopoziomującej. Dopiero po tym układa się posadzkę, czy to z płytek ceramicznych, gresu czy paneli. (program egzaminu na uprawnienia)

Jeśli ogrzewanie podłogowe zostanie zamontowane bez wylewki, zaraz pod podłogą, może ulec uszkodzeniu. Pierwsze problemy mogą nastąpić już na poziomie układania płytek. Otwarte elementy grzewcze są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić wykonując pozostałe prace budowlane. Warto to wziąć pod uwagę, aby nie narazić się na dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com