fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Trasy kablowe

Przygotowanie projektu i wybudowanie domu to dopiero początek długiej drogi, która finalnie zaprowadzi nas do przytulnego, wykończonego pokoju. Żeby można było czytać książkę leżąc w sypialni na wygodnym, szerokim łóżku, wcześniej należy zadbać o zaplanowanie systemu tras kablowych. O wykonanie tego zadania należy zwrócić się do doświadczonego elektryka, który dzięki posiadanym uprawnieniom zna się na swoim fachu (uprawnienia budowlane).

Elektryka w nowym budynku

Systemem tras kablowych nazywa się biegnące w korytkach przewody elektryczne. W zależności od typu obiektu, wspomniany system można zbudować z różnego rodzaju korytek i drabinek kablowych. Wyróżnia się korytka siatkowe oraz kablowe. Montując kable warto zadbać o odpowiednie zasilanie. Pozwoli ono zaopatrzyć w energię elektryczną sprzęty elektryczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w nowym domu. Zastosowanie odpowiednich przewodów daje pewność, że będą one funkcjonowały latami i nie będzie trzeba ich często wymieniać. Najważniejsze jest, żeby trasy kablowe działały bez zarzutu. Muszą być one odpowiednio posegregowane, co pozwoli na bezawaryjnie funkcjonowanie. System ten montuje się na początku prac remontowych. W pierwszej kolejności zakłada się kable, które mogą uchronić przed niepożądanym pożarem. Całość trasy, która zostanie stworzona z korytek, powinna być jednolita i sztywna. Do tego celu wykorzystuje się łączniki, zatrzaski bądź śruby (testy 2021 uprawnienia).

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalistę a nie na szwagra, który elektrykiem zawodowym nie jest? Tylko zawodowiec zadba w odpowiedni sposób o elementy montażowe, dzięki którym system się utrzyma. Kable można układać i pionowo, i poziomo, nie ma to większego znaczenia. Elektryk sam zdecyduje, który wariant ułożenia będzie najkorzystniejszy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Co do zasady montaż takich korytek nie jest skomplikowany. Jednak zdarzają się sytuacje wyjątkowe, kiedy trzeba ominąć jakieś przeszkody w postaci np. elementów konstrukcyjnych budynku. Problemy tego typu mogą wystąpić głównie w budynkach mieszkalnych czy obiektach przemysłowych (skrzyżowanie się instalacji elektrycznej z innymi, np. z wentylacyjną czy gazociągową).

Sprawdzone rozwiązania

Szczegóły w przypadku systemów tras kablowych są bardzo istotne. Nie można zapomnieć o tym, że instalacja elektryczna pod żadnym pozorem nie może znaleźć się w towarzystwie innych instalacji. Uszkodzeń przewodów można uniknąć w momencie, kiedy kierunki przewodów nie ulegną zmianie. Pomoże to zniwelować ryzyko niebezpieczeństwa w przyszłości (uprawnienia budowlane – egzamin).

https://uprawnienia-budowlane.com/instalacja-elektryczna-w-domu/
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com