fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Do czego służą pompy próżniowe?

Pompy próżniowe wynaleziony już przeszło sto lat temu, jednak do tej pory mają szerokie zastosowanie w różnych branżach. Najczęściej są stosowane w przemyśle, jednak można je znaleźć również w domach. Potrzebne są tam, gdzie wymagane jest wytworzenie podciśnienia, czyli warunków podobnych do próżni, co służy odessaniu gazów bądź cieczy z zamkniętych stref. (uprawnienia budowlane egzamin)

Elektryczne pompy próżniowe
Elektryczne pompy próżniowe

Rodzaje pomp próżniowych

Główny podział pomp próżniowych opiera się na ich zasadzie działania. Wśród ich rodzajów można wymienić pompy rotacyjne (wyporowe, molekularne, z obrotowym tłokiem), pompy z medium porywającym (dyfuzyjne, strumieniowe), pompy kondensacyjne (kondensujące w gazę stałą bądź fazę płynną) czy pompy pułapkowe (ze stale regenerowaną powierzchnią łapiącą bądź ze środkiem absorbującychm). Dodatkowo pompy próżniowe można podzielić również na olejowe oraz bezolejowe. Model olejowy ma wbudowany system odpowiedzialny za odcięcie oparów oleju w trakcie pracy. Jest niewielki i bardzo wydajny, a jednocześnie łatwy w obsłudze oraz konserwacji. Wykorzystuje się go przy pakowaniu żywności, chłodnictwie czy hutnictwie. Natomiast model bezolejowy odznacza się wysoką wydajnością pracy przy niskim ciśnieniu. Sprawdza się w branży farmaceutycznej, medycznej, stomatologicznej oraz chemicznej. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wybór pompy próżniowej

Wybór konkretnej pompy próżniowej powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z jej charakterystyką lub skonsultowaniem kupna z doświadczonym sprzedawcą. Każdy rodzaj pompy odznacza się inną wydajnością oraz minimum ekonomicznym. Przykładowo pompy próżniowe pracujące przy pomocy cieszy odznaczają się znacznie większą średnią wydajnością ssania w porównaniu do pomp, które pracują na sucho. Konieczne jest także uwzględnienie warunków, w jakim pompa będzie pracować, w celu dobrania właściwego rozwiązania konstrukcyjnego. (uprawnienia budowlane 2022)

Zastosowanie pompy próżniowej

Pompy próżniowe wykorzystuje się w wielu różnych gałęziach przemysłu. Pozwalają na wykorzystywanie podciśnienia w celu odzyskania pary, filtracji lub próżniowej destylacji – dzięki temu są wykorzystywane w farmacji, chemii oraz petrochemii. Ponadto są używane w bardzo ciężkich gałęziach przemysłów, takich jak energetyka – w tym przypadku pompy próżniowe są używane do odpowietrzania lub usuwania gazów. Pompy próżniowe sprawdzają się także przy transporcie popiołów. Przemysł spożywczy również z nich korzysta w celu wygenerowania właściwych warunków próżniowych, które są bezpieczne do magazynowania produktów spożywczych. (uprawnienia budowlane program)

Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych pomp próżniowych, które różnią się między sobą parametrami, gabarytami, końcowym ciśnieniem (najmniejsze, które można osiągnąć daną pompą), wydajnością, szybkością pompowania oraz zależnością tej szybkości od ciśnienia. Ponadto niektóre pompy mogą pracować przy ciśnieniu atmosferycznym, a inne wymagają osiągnięcia wstępnej próżni. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com