fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Eksploatowanie napowietrznych elektroenergetycznych linii

W energetycznym sektorze zmieniające się rynkowe warunki wynikają przede wszystkim z oczekiwań odbiorców elektrycznej energii, jak również w związku z prawnymi uregulowaniami. Wymuszają one na dystrybucyjnych spółkach podjęcie działań, które mają na celu dopasować oferowane dystrybucyjne usługi do oczekiwań, jakie aktualnie zgłasza rynek.   (program egzaminu na uprawnienia)  Można zrealizować to poprzez zastosowanie wiele sposobów, np. poprzez zaangażowanie nowych naukowych osiągnięć i technologii przeprowadzania eksploatacyjnych prac. Nie można tu pominąć jednak prostych technicznych udoskonaleń, które znacząco mogą ułatwić oraz przyśpieszyć usuwanie awarii i przeprowadzanie eksploatacyjnych prac w sposób tradycyjny. Ograniczenie gwintowanych połączeń i lepszy dostęp do danych łączeniowych punktów konstrukcyjnych elementów znacznie ułatwia eksploatacyjne prace przeprowadzane pod napięciem. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Eksploatowanie napowietrznych elektroenergetycznych linii
Eksploatowanie napowietrznych elektroenergetycznych linii

Rozmieszczenie na żerdzi wyposażeniowych elementów słupa

Słupy posiadające kablowe głowice oraz łączniki cechują się znaczną liczbą oraz różnorodnością zainstalowanych konstrukcji na żerdzi. W związku z tym ich rozmieszczenie nawzajem musi być dokładnie przeanalizowane. Trzeba zastanowić się tu nad typizacją rozmieszczenia danych konstrukcyjnych elementów słupa. Najlepiej, aby instalacja odbyła się na jednej wysokości, bez brania pod uwagę, jaki wariant wyposażenia słupa został przyjęty. Warto pamiętać w tym miejscu o diagnostyce kablowej linii. Należy zachować minimalną odległość pomiędzy żerdzią i przepięciowymi ogranicznikami a kablową głowicą. Zachowując odległość, jaka jest wymagana wpłynie to znacząco na skrócenie się czasu związanego z wyłączeniem linii, w celu przeprowadzenia diagnostycznych badań  (uprawnienia budowlane 2022) .

Uniwersalność konstrukcyjnych elementów

W związku z uniwersalnością konstrukcyjnych elementów linii można stosować dane konstrukcje w liniach stworzonych przewodami, które posiadają różne przekroje od 25 mm² do 70 mm², w liniach gdzie przewody są różnego rodzaju czy w różnych typach elektroenergetycznych urządzeń. Konstrukcje stosuje się też na słupach, które pełnią różnorodne funkcje w linii albo przy żerdziach wykazujących różną średnicę odziomka albo wierzchołka. Kiedy mamy do czynienia z przewodami o różnych rodzajach są to przewody niepełnoizolowane, gołe, a także pełnoizolowane. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Konstrukcje uniwersalne

Poprzez uniwersalne konstrukcje asortyment związany z budową elektroenergetycznych linii uległ ograniczeniu. To wiąże się z z ograniczeniem asortymentu potrzebnego do eksploatacyjnych prac i skutecznie wpływa na ograniczenie kosztów dla operatora sieci. Wpływa to także na ograniczenie powstawania pomyłek, do jakich może dojść podczas wykonywania prac, kiedy ekipa sieciowa zabierze przez pomyłkę konstrukcję przystosowaną do montażu na żerdzi o innej średnicy. W konsekwencji pozwoli to usunąć awarię oraz przeprowadzić eksploatacyjne prace w czasie, jaki został przewidziany. W praktyce sieciowa brygada może taki sam rodzaj uniwersalnego poprzecznika zamontować na żerdzi o użytkowej sile wynoszącej w przedziale od 2,5 do 12 kN, dokonując wymiany adaptacyjnych elementów, takich jak obejmy i śruba. Takie podejście związane z usuwaniem awarii oraz przeprowadzaniem eksploatacyjnych prac jest dla brygady z pewnością łatwiejsze i bardziej efektywne. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com