fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagrożenia

W obecnych czasach ogrzewanie mieszkań za pomocą spalania jest traktowany jako relikt. Wiemy już jak palenie węglem czy podobnymi substancjami wpływa na środowisko. Nie dość, że dochodzi do spustoszenia cennych zasobów naturalnych, degradacji środowiska naturalnego to spalanie zanieczyszcza atmosferę. Dochodzi do tego, że w wielu krajach zakazywane jest palenie paliwami stałymi w kotłach czy w piecach. Tyczy są to głównie określonych obszarów, np. centrum dużych miast. Problem jednak jest ogromny, ponieważ sporo ludzi, niby ze względu na koszty, nie chce się unowocześnić. Palą oni bardzo cennymi złożami  albo wręcz przeciwnie, plastykami czy odpadkami, co dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Warto również wspomnieć, że to jest nie tylko niezdrowe, ale i nieopłacalne. (uprawnienia budowlane program)

Ekologiczne ogrzewanie
Ekologiczne ogrzewanie

Źródła odnawialne

Zakaz dotyczący paliw stałych w określonych miejscach to jedno. Drugim jest zamykanie kopalni. Ma to na celu ograniczyć spustoszenie zasobów naturalnych oraz pozytywnie wpłynąć na środowisko. To czas, aby przejść na ogrzewanie korzystające z technologii odnawialnych źródeł (OZE). W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będą pompy ciepła. To nie urządzenie grzewcze, a transformator stanów energetycznych. Koszt zakupu i utrzymania takiej popy wcale nie jest droższy niż palenie w piecu w starodawny sposób. Warto mieć to na uwadze inwestując w takiego rodzaju sprzęt. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zasada działania pomp ciepła

To maszyna cieplna bądź urządzenie chłodnicze, które służy do przekazywania ciepła bądź chłodu. Polega to na wielu procesach termodynamicznych, z ośrodków o niższej temperaturze, do tych o wyższej. W zależności od wielkości i rodzaju pomp ciepła konwersowana jest energia na różnych poziomach. W skrócie działanie pomp polega na przechodzeniu przez konkretne stany: (uprawnienia budowlane 2022)

  1. Odparowanie – pozyskiwana energia z otoczenia;
  2. Sprężanie – podnoszenie ciśnienia, a co za tym idzie temperatury;
  3. Skraplanie – powoduje oddanie energii pobranej ze środowiska, z dodatkową siłą tej wytworzonej podczas sprężania;
  4. Rozprężanie – temperatura i ciśnienie opada, co nakręca cały proces na nowo.

Wydajność

Każda pompa ciepła posiada współczynnik wydajności COP (ang. Coefficient of Performance). (segregator egzamin ustny uprawnienia) To najważniejszy parametr, który określany jest przez stosunek mocy grzewczej pompy, a niezbędną siłą do napędu sprężarki. Podawana powinna być zgodnie z normą EN 255, względem parametrów dla 0 stopni Celsjusza na wejściu do pompy ciepła i 35 stopni na zasilaniu systemu. Należy zapamiętać, że im większa wartość współczynnika COP, tym lepsza efektywność pompy. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com