fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dworzec lotniczy Marek pod Calais

Port lotniczy Marek pod Calais obsługuje zwykły ruch pasażerski oraz automobilistów wraz z ich samochodami (uprawnienia budowlane 2021). Podróżni, którzy przechodzą przez port muszą przejść przez wszystkie formalności celne. Jednak na tym lotnisku nie ma wcale ruchu tranzytowego. Dworzec ten znajduje się bezpośrednio przy polu wzlotów.

Ruch na tym dworcu dzieli się na dwa obwody:

a) na zewnątrz dworca wzdłuż południowo-zachodniej fasady budynku – dla podróżnych, którzy podróżują samochodami,

b) wewnątrz dworca, który dzieli się na dwa odgałęzienia – przeznaczony dla podróżnych bez samochodów z bagażem lub bez bagażu.

Oba kierunki ruchu są prostopadłe do drogi startowej.

Budynek dworca zaprojektowano w ten sposób, że możliwe jest łatwe powiększanie pomieszczeń, a także zmiana ich przeznaczeń. Konstrukcja budynku składa się przede wszystkim z elementów stalowych nośnych, które wypełnia się lekkimi ścianami z cegły.

Biura główna znajdują się pomiędzy dwoma kierunkami ruchu. Biura przedsiębiorstw lotniczych zajmują pomieszczenia od strony miasta. Z kolei kasy i pomieszczenia do rejestracji bagażu znajdują się w holu wzdłuż kierunku ruchu i mają okienka z dwóch stron. Dzięki temu z jednej strony można obsługiwać podróżnych bez samochodów, a z drugiej strony okienka – z samochodami. Identycznie rozwiązano kwestię biura kontroli celnej. Jednocześnie dodatkowy pawilon celny znajduje się pomiędzy trasami ruchu samochodów. Biuro policji znajduje się z kolei pomiędzy poczekalnią a holem. Z kolei biura ruchu towarzystw lotniczych znajdują się od strony płyty postojowej.

Dworce lotnicze- przykłady
Dworce lotnicze- przykłady

Ruch podróżnych odbywa się wzdłuż prostej. Na zewnątrz budynku znajduje się sygnalizacja dźwiękowa oraz świetlna (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Osoby, które towarzyszą podróżnym bądź czekają na nich mogą być w części budynku dworca:

– od strony miasta,

– od strony pola wzlotów, na tarasach, w restauracji.

Ściany wewnątrz dworca są oszklone. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie ruchu podróżnych. Poczekalnię w strefie cłowej uzupełnia restauracja i bar oraz taras od strony pola wzlotów.

Dworzec lotniczy Charmeil w Vichy

Lotnisko w Vichy jest idealnym przykładem lotniska typu końcowego. Lotnisko to odpowiednie wyłącznie do obsługiwania podróżnych. Ruch jest ograniczony przede wszystkim w miesiącach zimowych.

Dworzec Charmeil znajduje się bezpośrednio przy polu wzlotów (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Z tego powodu drogi podróżnych przechodzących i nie przechodzących przez formalności celne są bardzo krótkie.

Jest to dworzec lotniczy, który jest odpowiedni do obsługiwania w tym samym momencie jednego samolotu krajowego oraz jednego samolotu międzynarodowego.

Dworzec ten zbudowany jest ze szkieletu, który podtrzymuje dach. Dach ten w żaden sposób nie wiąże się ze ścianami wewnętrznymi. Biura towarzystw lotniczych znajdują się wokół holu, który jest przystosowany dla publiczności. Kasy biletowe oraz rejestracja bagażu umieszczono pomiędzy trasami ruchu podróżnych i bagażu. Biuro ruchu zajmuje w budynku dworca pozycję centralną. Dzięki temu możliwa jest obserwacja holu dla publiczności, drogi startowej i płyty postojowej.

W tej części budynku dworca, w której przebywać będą podróżni spoza granicy, znajduje się bar. Z kolei od strony drogi startowej umieszczono taras.

Bagaże przewozi się wózkami. Podczas projektowania lotniska zadbano o to, żeby rampę bagażowa, która znajduje się od strony miasta, przykryto dachem (uprawnienia architektoniczne 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com