Dostosowanie budynku do niepełnosprawnych

Budynki mieszkalne powinny być dopasowane do potrzeb każdego mieszkańca – także tego niepełnosprawnego. Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych jest kwestią, którą poruszają także przepisy prawne. Nie chodzi tutaj tylko o takie elementy jak windy, ale też o uproszczenie poruszania się po budynku czy o pozbywanie się odpadów stałych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych – dlaczego jest takie ważne?

Optymalne pozbywanie się odpadów stałych to problem, który spędza sen z powiek wielu osobom. Nie da się niestety nie wytwarzać odpadów, jest ono wpisane w nasze życie. I tak jak osobom pełnosprawnym pozbycie się odpadów często nie sprawia większych problemów, w przypadku osób niepełnosprawnych sytuacja ulega zmianie. Kiedy swobodne przemieszczanie się jest wyzwaniem, wyzwaniem też staje się usuwanie nieczystości i odpadów. To właśnie dlatego miejsca gromadzenia odpadów powinny być w pełni dostępne osobom niepełnosprawnym. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Eliminacja barier

Niestety żadne przepisy nie regulują w sposób szczegółowy dostosowania budynku do osób niepełnosprawnych. Z pewnością jednak należy pozbyć się już na etapie projektu wszelkich schodów czy innych elementów, które mogą stać się barierami. W przypadku starszych obiektów budowlanych często mówi się o dostosowaniu. Starsze budownictwo (przede wszystkim kamienice) posiada wewnętrzne urządzenia zsypowe, co oczywiście dla osoby o ograniczonej sprawności jest udogodnieniem. Zamiast opuszczać budynek – można się ich pozbyć za pomocą zsypu. Niestety w dzisiejszych czasach taki system jest niemożliwy, chociażby przez wzgląd na segregację odpadów. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych a nowe rozwiązania

Niezwykle istotną kwestią jest to, aby to teraz, podczas projektowania i budowania nowych osiedli pamiętać o specjalnych potrzebach osób niepełnosprawnych. Łatwy dostęp do miejsca, w którym gromadzi się odpady w znaczny sposób podnosi im komfort życia. Jeśli wewnętrzny zsyp nie jest już rozwiązaniem do wykorzystania, może czas odnaleźć nowe, jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie? (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *