fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki mieszkalne powinny być dopasowane do potrzeb każdego mieszkańca – także tego niepełnosprawnego. Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych jest kwestią, którą poruszają także przepisy prawne. Nie chodzi tutaj tylko o takie elementy jak windy, ale też o uproszczenie poruszania się po budynku czy o pozbywanie się odpadów stałych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych – dlaczego jest takie ważne?

Optymalne pozbywanie się odpadów stałych to problem, który spędza sen z powiek wielu osobom. Nie da się niestety nie wytwarzać odpadów, jest ono wpisane w nasze życie. I tak jak osobom pełnosprawnym pozbycie się odpadów często nie sprawia większych problemów, w przypadku osób niepełnosprawnych sytuacja ulega zmianie. Kiedy swobodne przemieszczanie się jest wyzwaniem, wyzwaniem też staje się usuwanie nieczystości i odpadów. To właśnie dlatego miejsca gromadzenia odpadów powinny być w pełni dostępne osobom niepełnosprawnym. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Eliminacja barier

Niestety żadne przepisy nie regulują w sposób szczegółowy dostosowania budynku do osób niepełnosprawnych. Z pewnością jednak należy pozbyć się już na etapie projektu wszelkich schodów czy innych elementów, które mogą stać się barierami. W przypadku starszych obiektów budowlanych często mówi się o dostosowaniu. Starsze budownictwo (przede wszystkim kamienice) posiada wewnętrzne urządzenia zsypowe, co oczywiście dla osoby o ograniczonej sprawności jest udogodnieniem. Zamiast opuszczać budynek – można się ich pozbyć za pomocą zsypu. Niestety w dzisiejszych czasach taki system jest niemożliwy, chociażby przez wzgląd na segregację odpadów. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Dostosowanie budynku do osób niepełnosprawnych a nowe rozwiązania

Niezwykle istotną kwestią jest to, aby to teraz, podczas projektowania i budowania nowych osiedli pamiętać o specjalnych potrzebach osób niepełnosprawnych. Łatwy dostęp do miejsca, w którym gromadzi się odpady w znaczny sposób podnosi im komfort życia. Jeśli wewnętrzny zsyp nie jest już rozwiązaniem do wykorzystania, może czas odnaleźć nowe, jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie? (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com