fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Domieszki stosowane do betonów

Zgodnie z normą PN-EN 934-2:2002 domieszka do betonu to materiał, który jest dodawany w trakcie wykonywania mieszanki betonowej (uprawnienia budowlane). Ilość domieszki nie może być większa niż 5% masy cementu w betonie. Ma to na celu zmodyfikowanie właściwości mieszanki betonowej i/lub stwardniałego betonu. Domieszki pełnią ważną rolę w mieszance betonowej i stosuje się je coraz częściej. Jednak nie są one podstawowym składnikiem mieszanki betonowej, porównując np. do:

– cementu,

– kruszywa,

– wody.

Domieszki stosowane do betonów

Dzięki domieszkom w dzisiejszych czasach można wykonywać takie betony, które charakteryzują się takimi zaletami:

– bardzo niska wartość wskaźnika w/c: 0,24 – 0,32,

– wysoka wytrzymałość: 80 – 140 MPa.

Dzięki wykorzystywaniu domieszek można w efektywny sposób zyskać pożądane cechy betonu, które są uwarunkowane:

– technologią wykonania,

– przeznaczeniem konstrukcji lub elementu.

Aktualnie w bardzo dużej ilości krajów wykonuje się ponad 80% betonu, w których wykorzystuje się modyfikatory chemiczne (program na uprawnienia budowlane).

Domieszki – rodzaje

W normie podana jest klasyfikacja domieszek ze względu na skutki modyfikacji. Najskuteczniejsza cecha oddziaływania domieszki jest decydująca. Wyróżnia się takie domieszki jak:

a) redukująca ilość wody,

b) znacznie redukująca ilość wody (upłynniająca),

c) zwiększająca więźliwość wody,

d) napowietrzająca,

e) przyspieszająca wiązanie,

f) przyspieszająca twardnienie,

g) opóźniająca wiązanie,

h) opóźniająca wiązanie/redukująca ilość wody/uplastyczniająca,

e) opóźniająca wiązanie/znacznie redukująca ilość wody/upłynniająca,

f) przyspieszająca wiązanie/redukująca ilość wody/uplastyczniająca.

Pierwsza z domieszek charakteryzuje się tym, że pozwala na zmniejszenie zawartości wody w danej mieszance betonowej. Nie wpływa ona na konsystencję mieszanki. Może ona wpłynąć na zmniejszania ilości wody powoduje zwiększenie opadu stożka/rozpływu (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Czasami wywołuje oba efekty w tym samym czasie. Domieszka, która znacznie redukuje ilość wody (upłynniająca) to domieszka, która:

– umożliwia znaczne zmniejszenie zawartości wody w danej mieszance betonowej bez wpływu na jej konsystencję,

– bez zmniejszania ilości wody powoduje znaczne zwiększenie opadu stożka/rozpływu ,

– wywołuje oba te efekty jednocześnie.

Domieszka, która zwiększa więźliwość wody to taka domieszka, która zmniejsza ubytki wody przez zmniejszenie jej samoczynnego wydzielania. Czwarta z nich pozwala na wprowadzenie pęcherzyków powietrza podczas mieszania. Są one określonej ilości, drobne i równomiernie rozmieszczone. Pozostają one w stwardniałym betonie. Domieszka, która przyspiesza wiązanie pozwala na skrócenie czasu do rozpoczęcia przechodzenia mieszanki ze stanu plastycznego w stan sztywny, a domieszka, która przyspiesza twardnienie – zwiększa szybkość narastania wytrzymałości betonu, wpływając lub nie wpływając na czas wiązania. Domieszka, która opóźnia wiązanie przedłuża czas do rozpoczęcia przechodzenia mieszanki ze stanu plastycznego w stan sztywny. W przypadku domieszek opóźniających wiązanie/redukujących ilość wody/uplastyczniających chodzi o łączenie oddziaływania domieszki redukującej ilość wody/uplastyczniającej (działanie podstawowe) z działaniem domieszki opóźniającej wiązanie (działanie dodatkowe). Podobne działanie mają domieszki opóźniające wiązanie/znacznie redukujące ilości wody/upłynniające oraz domieszki przyspieszające wiązanie/redukujące ilość wody/uplastyczniające (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com