fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dezynfekcja wody

Wodę z reguły dezynfekuje się poprzez chlorowanie wody (nauka do uprawnień budowlanych). Dezynfekcja wody jest niezbędna do tego, żeby zniszczyć nadmiar bakterii w wodzie. Nadmiar ten ma miejsce w momencie, kiedy woda oczyszczana jest przy wykorzystaniu filtrów pośpiesznych. Oczyszczona woda charakteryzuje się tym, że:

– nie mogą tam występować bakterie chorobotwórcze,

– ilość bakterii obojętnych nie może być większa niż 100 szt. na 1 cm3 wody,

– nie może być więcej niż 1 bakteria okrężnicy na 50 cm3 wody.

Dezynfekcja wody
Dezynfekcja wody

Proces chlorowania wody to proces, który polega na tym, żeby do przewodów wodociągowych bezpośrednio doprowadzić:

– czysty chlor gazowy,

– chlor gazowy, który jest zmieszany z wodą.

Z reguły dodaje się ok. 0,3 mg chloru na 1 litr wody. Chlor ma działanie utleniające na bakterie i związki organiczne.

Urządzenie, które służy do chlorowania, zimą musi stać w ogrzewanym pomieszczeniu. Temperatura w danym pomieszczeniu nie może być niższa od -15oC ani wyższa od 20oC.

Odżelazianie wody

Czerpiąc wodę gruntową ze studni lub ze źródeł należy taką wodę zmiękczyć i odżelazić. Pozwoli to na uzyskanie wody, która będzie miała odpowiednią jakość.

Najpopularniejszym urządzeniem, które pozwala na zmiękczenie wody jest filtr kationitowy (permutytowy). Permutyty sodowe to związki sodu z krzemianami glinowo- potasowymi. W filtrze kationitowym dochodzi do reakcji chemicznej. Permutyt do filtrów ma postać zielonego piasku, którego ziarna mają średnice od 0,5 do 2 mm (programy do uprawnień budowlanych).

Wodę odżelazia się poprzez jej napowietrzenie, a później utlenienie. Jeżeli w wodzie jest żelazo, to zabarwia ono wodę na kolor żółty bądź brunatny. Może ona również zabarwić produkty, które są wytwarzane przy wykorzystaniu takiej wody. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że związki żelaza z wody mogą osadzać się na przewodach i uzbrojeniu urządzeń wodociągowych. W efekcie zmniejsza się przekrój tych elementów. To zjawisko widać zwłaszcza przy dyszach wodnych, które służą do rozpylania wody.

Odżelazianie wody jest ważne w przemyśle:

– pralniczym,

– farbiarskim,

– włókienniczym,

– spożywczym,

– papierniczym,

– ceramicznym.

Proces odżelaziania

Podczas napowietrzania/utleniania wody żelazistej w odżelaziaczu dochodzi do reakcji chemicznej:

kwaśny węglan żelazowy rozpuszczony w wodzie – tlen z powietrza + woda = nierozpuszczalny w wodzie wodorotlenek żelazowy, który jest zatrzymywany na filtrze + wydzielający się dwutlenek węgla przy odżelazianiu.

W momencie, kiedy będzie trwał proces odżelaziania wody, należy pamiętać o tym, żeby po zakończonym procesie odżelaziania w wodzie nie było więcej niż 0,3 mg żelaza na 1 litr wody. Odżelaziacze, które są wykorzystywane, z reguły mają postać zbiorników, które są zamknięte i pracują pod ciśnieniem (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Wydajność odżelaziaczy zamkniętych wynosi ok. 240 do 360 m wody na dobę. Prędkość przepływu wody przez filtr waha się od 10 do 15 m w ciągu 1 godziny. Przykład:

– zbiornik ma średnicę D=1,5m,

– przekrój zbiornika ma powierzchnię D2=1,7m2,

– wydajność odżelaziacza wynosi ok. 20 m3 wody na godzinę, co daje ok. 480 m3 wody w ciągu jednej doby.

Zawartość wody

Woda zawiera w sobie rozpuszczone gazy. Jest to przede wszystkim powietrze i składniki powietrza, czyli:

– azot,

– tlen,

– dwutlenek węgla.

Azot nie wpływa na wygląd przewodów i urządzeń wodociągowych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych ilości tlenu i dwutlenku węgla w wodzie. Mogą one doprowadzić nawet do korozji żelaza. W związku z tym wodę, która trafia do niektórych urządzeń, należy pozbawić poprzez odgazowanie nadmiaru:

– tlenu do normy poniżej 0,1 mg/1 l,

– dwutlenku węgla do normy poniżej 10 mg/1 l.

Dotyczy to zwłaszcza tej wody, która:

– uzupełnia kotły i skropliny,

– wraca do kotłów wysokoprężnych np. w elektrowniach czy elektrociepłowniach (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com