fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowanie wielkowymiarowe

Złożone z tarcz transportowanych tylko przy użyciu żurawia. Tarcze umieszcza się z dźwigarów stalowych, rozmieszczonych pionowo i zrobionych z dwóch kształtowników blaszanych, naginanych na zimno złączonych blachą fałdową. Dźwigary posiadają rosłość 2,67,2,92,3,17 i 3,43m. (uprawnienia budowlane kontakt)

Da się je zestawiać na wysokość i uzyskiwać tarcze o jakich tylko pomiarach sobie zamarzymy. Dźwigary zestawia się poziomymi krawędziakami drewnianymi albo ceownikami, uzyskując ruszt, jakie poszywa się sklejką jaka jest odporna na wodę i płyny, deskami bądź tarczami. (uprawnienia budowlane 2021) Tarcze będące naprzeciwko siebie deskowania łączy się ściągami śrubowymi. Pomiary tarcz mogą równać się nawet 12m i jedyne co je zatrzymuje to udźwig żurawia. Na górze do dźwigarów przyczepia się pomosty pracownicze, a na dole ramy kierujące.

Deskowanie
Deskowanie

Podsufitka

Podsufitkę umieszcza się do belek za pomocą gwoździ długości 75mm, zostawiając wolną szczelinę wśród desek na jeden centymetr. Na podsufitkę korzysta się z desek grubości 19-f-25 mm sortu IV albo V. Żeby nie doszło paczenia się desek poniżej tynku, warto używać deski o  rozpiętości nie przekraczających 10cm. Deski bardziej rozpięte trzeba przed przybiciem otworzyć blisko włókien. (uprawnienia budowlane program)

Deskowania U-Form przydają się do nadawania murom kształtu, tak samo jak i szkieletom oraz stropom w budownictwie szeroko pojętym. Głównym aspektem deskowania bywa tarcza ze sklejki odpornej na wodę, jaka ma grubość 12mm, wzmocnionej ramą z kształtownika o cienkich ściankach. Tarcze bywają połączone ze sobą przy użyciu klinów oraz zworników. Ramy tarcz posiadają wydrążenia, w jakie umieszcza się zaciski mocujące rury oraz belki wzmacniające.

Tarcze posiadają rozpiętość 30,40,50,60 cm oraz rosłość 60-240cm. Poza tymi tarczami tworzy się również tarcze połówkowe, rozpiętości 15cm i rosłości 45,75,125,135,165cm. Do tego tarcze da się wyposażać w ceowniki rozpiętości 7,5cm i narożnikami zewnętrznymi i środkowymi. Do tarcz da się przyczepić wsporniki niosące pomost pracowniczy, z jakiego się betonuje mur. Pomosty umieszcza się z tylko jednego boku deskowania. (akty prawne uprawnienia budowlane) Siłę deskowania dadzą nam wspory uchylne, przyczepiane do belek albo rur stężających i kotwione inną końcówką przy skorzystaniu z odpowiednich śrub do podłoża. Tarcze będące naprzeciwko siebie przyczepia się do siebie nawzajem ściągami płaskimi albo zwojowymi. Te na końcu wymienione umożliwiają sterowanie grubością muru. Zalicza się tutaj też stojaki teleskopowe oraz leżnie z metalu, na jakich rozmieszcza się tarcze deskowania do kształtowania niewystających kafli stropowych.

Tarcze drewniane

Tarcze z drewna bywają czasami zamieniane na metalowe. U nas najmocniej popularne jest deskowanie S-I. Przydaje się ono kształtowania murów, filarów, belek, stropów czy kafli. Zrobione jest z małych tarcz rozbieżnych typów, co daje nam zastosowanie ich w wielu, wielu zadaniach. Tarcze takie robi się z blachy jaka wzmocniona jest kątownikami. Zestawia się je odpowiednimi rączkami, też tymi z blachy, a do kształtowania naroży przydadzą się wyspecjalizowane części narożne. Wyższe deskowanie uodparnia się filarami, jakie umieszcza się wśród tarczy i rurami, które działają jak belki, jakie wzmacniają tarcze w podstawie pionowej czy poziomej. Mury naprzeciwko deskowania zestawia się ściągami tak jak deskowanie „Acrow”. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Deskowanie tunelowe

Od parunastu lat używa się deskowania tunelowego, jakie inaczej zwie się przestrzennym, w jakich da się betonować mury oraz stropy od razu. Z tego typu deskowań zrobiono u nas rodzaj „Soplica”. (program egzaminu na uprawnienia)

Tarcze murowe oraz stropowe bywają w nich umieszczone do budowli nośnej rozłożonej na wózku. Tarcze bywają zestawione ze sobą wzajemnie nawiasami. Części po dopasowaniu w odpowiedni punkt podnosi się na dźwignikach śrubowych, jakimi zmienia się ich miejsce. Blisko siebie znajdujące się części zestawia się sworzniami stalowymi. W trakcie rozdeskowania odsuwa się tarcze murowe, a potem te części spuszcza się i umieszcza na montażowym pomoście. Z tego punktu części transportuje się na kolejny teren lub dźwigiem unosi się na wyższe piętro.

Aby odpowiednio rozmieścić tarcze pionowe deskowania głównego na kolejnym piętrze, wśród tarcze murowe, umieszcza się betoniki dystansowe w formie krzyża. Mury długie kształtuje się wśród tarcze murowe deskowania korytarzowego, jakie posiadają budowę identyczną jak części podstawowe, ale zmniejszoną szerokość tarczy stropowej. Mury w przypadku dylatacji deskuje się od zewnętrznej strony tarczami wspartymi zastrzałami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com