fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Decyzja Komisji Kwalifikacyjnej- odwołanie

Nie zawsze osoba starająca się uzyskać uprawnienia budowlane otrzymuje pozytywną odpowiedź. (testy uprawnienia budowlane) Jednak nie jest też tak, że Komisja Kwalifikacyjna nigdy nie popełnia błędów, nie jest ona nieomylnym Sądem. Dlatego otrzymując negatywną opinię nie oznacza to, że klamka zapadła i nie ma nic co moglibyśmy na to poradzić. Jeśli stwierdzimy, że dana sytuacja jest dla nas krzywdząca i zupełnie się nie zgadzamy z wydaną opinią, istnieje możliwość odwołania się od niej. (program do uprawnień w wersji android)

Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna podejmuje ostateczne decyzje odnośnie zezwoleń lub uprawnień- i to od tej decyzji możemy się odwołać. Jest to ustalone prawnie przez ustawę Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 zw. dalej KPA). Jasno umożliwia ona prawo do powyższego odwołania. (wybierz swój program do uprawnień)

Jednak musimy działać szybko, ponieważ od doręczenia do nas decyzji mamy tylko 14 dni by się do niej odnieść. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna Izby Inżynierów Budownictwa jako, że zatwierdza jest też uprawniona do anulowania wspomnianych decyzji. Jako urząd drugiej instancji rozpoczyna postępowanie weryfikacyjne w poszukiwaniu najmniejszych popełnionych niedociągnięć, analizuje czy odwołanie ma jakąś podstawę prawną. (akta prawne)

Inna możliwość

Jeśli jednak Komisja nie dopatrzyła się popełnienia żadnego błędu podczas podejmowania pierwszej decyzji, zazwyczaj utrzymuje swoją opinię. Decyzja drugiej instancji jest już absolutnie ostateczną. Dlatego niestety nie możemy się odwołać od niej kolejny raz. Jeśli natomiast utrzymujemy swoje zdanie i pozostajemy nieugięci, mamy jeszcze jedną możliwość. W ciągu 30 dni od zapadnięcia końcowej decyzji, możemy złożyć skargę. Wtedy Naczelny Sąd Administracyjny przejmuje sprawę. Warto pamiętać jednak, że zawsze od początku do końca instytucje nie szukają problemów i często znajdują rozwiązanie satysfakcjonujące dwie strony. Szczególnie jeśli sytuacja nie jest poważna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com