fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie

Dachy zielone to proekologiczna inicjatywa, która stale się rozwija. To nie tylko dobra przestrzeń dla roślin czy różnorodnych organizmów. Takie dachy polepszają ochronę cieplną i akustyczną budynków, a do tego magazynują spore ilości wody. To świetnie miejsce na różnorodne kombinacje. Można zostawić tam jedynie trawnik, o który trzeba będzie dbać bądź postawić na łąkę kwietną. To świetne rozwiązanie dla ludzi i dla zwierząt. Taka łąka nie wymaga opieki. Rosną na niej trawy, kwiaty i zioła, które służą środowisku, w tym małym zwierzętom i owadom. Taki teren wystarczy kosić raz do roku i usuwać drzewa samosiejki. (uprawnienia budowlane program)

Dachy zielone
Dachy zielone

Dach zielony, a budynek

Dachy zielone to nie tylko ekologiczna fanaberia, a element, który naprawdę dobrze wpływa na budynek. Zapewniają one: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. Zwiększenie funkcji użytkowych często nieużywanej powierzchni dachowej;
  2. Polepszenie wyglądu;
  3. Pozytywny wpływ na mikroklimat – wiążą pyły, wyrównują temperaturę i regulują wilgoć;
  4. Polepszanie ochrony cieplnej i akustycznej;
  5. Ochronę hydroizolacji dachowej przed ekstremalnymi temperaturami i promieniowaniem UV;
  6. Magazynowanie wody odpadowej;
  7. Zredukowanie opłat za odprowadzanie ścieków;
  8. Ochronę powierzchni dachowej przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zazielenienie ekstensywne

Takie zazielenienie polega na stworzeniu naturalnej roślinności kosztem niewielkiej pracy, ciężaru powierzchniowego i minimalnym wysiłkiem. Używa się do tego rozchodników i ziół odpornych na zmiany temperatury. Nie wymaga ono dużej pielęgnacji, jednak należy usuwać niepożądane rośliny oraz nawozić teren. Nie trzeba jednak podlewać, chyba że panuje susza, przez co dach zielony nie jest w stanie magazynować deszczówki. Najczęściej wystarczy jednak porządnie zadbać o niego dwa razy do roku, aby przez resztę czasu jedynie cieszyć się z takiego dachu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zazielenienie intensywne

W przypadku zazielenienia intensywnego mówimy o ogrodzie na dachu. Można postawić na trawnik, łąkę, a nawet na sadzenie drzew.(uprawnienia budowlane 2022) Taki rodzaj dachu zielonego wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i dużego nakładu pracy. Warstwy układane na tym terenie muszą mieć odpowiednią grubość substratu, minimum 20 cm. Dodatkowo takie rośliny muszą być stale nawadniane, chociaż dach sam w sobie magazynuje sporo wody. O zazielenienie intensywne należy dbać tak jak o przydomowy ogródek. Rośliny na dachu potrzebują takiej samej opieki jak na normalnym gruncie. Należy jednak zwracać uwagę na grubość substratu oraz możliwe oddziaływania na budynek, np. rosnących tam drzew. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com