fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

„Sprytne” dachówki

Co najbardziej wpływa na szczelność dachu? Wiadomym jest, że przede wszystkim jest to szczelność samej dachówki. Nawiązując do posiadania dachu o niskim pochyleniu, musimy mieć na uwadze, jak ważna jest szczelność i jednocześnie poprawny spływ wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Przy niewielkim nachyleniu woda ma skłonność do „rozpływania się” po powierzchni dachówek. Nie jest to na tyle szybkie i sprawne, jak w przypadku dachu stromego. Budowa dachówek to klucz w tym przypadku. A istotnym elementem budowy dachówek jest szczelność jej zamków. Ten ostatni czynnik w przypadku wyboru dachówek jest poniekąd czynnikiem eliminującym pewne wybory. Dlaczego? Przede wszystkim przy dachach o niskim nachyleniu nie powinno wybierać się dachówek cementowych. (uprawnienia budowlane kontakt)

Odpowiednie zamki

Zamki tych dachówek są bardziej płytkie i zdecydowanie mniej rozbudowane niż w modelach ceramicznych. Takie pokrycie bardzo opornie radzi sobie ze spływem tzw. wolnej wody. Elementem wykluczającym dachówkę przy jej wyborze powinien być także ten, którym charakteryzują się dachówki ceramiczne, które nie posiadają tzw. kąta granicznego. Kąt graniczny jest minimalnym kątem nachylenia połaci, minimalnie dopuszczalny. Wiele modeli dachówek nadaje się do użytku dopiero powyżej nachylenia 22 stopni, 30 stopni, a nawet 35. Warto pamiętać, że tylko dachówki, które mają odpowiednią budowę zamków mogą nadawać się do domów z dachem o niskim nachyleniu. Istotne jest także zwrócenie uwagi na inne elementy dachówek, zwłaszcza takie, które powodują maksymalnie dobre odprowadzanie wody, a dodatkowo przyspieszają jej spływ (uprawnienia budowlane 2022). Świetnie w tym przypadku sprawdzają się tzw. dachówki esówki, bowiem mają one na środku wgłębienie. Wgłębienie to powoduje, że tworzy się naturalna rynna, która poprawnie odprowadza wodę. Dachówki esówki sprawdzają się naprawdę dobrze, jeśli rozważamy ich zastosowanie w dachach o niskim nachyleniu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dachówki, które są "sprytne"
Dachówki, które są „sprytne”

Dachówki płaskie

Ostatnie lata jednak to niewątpliwie triumf dachówek płaskich. Cieszą się one niezwykłą popularnością. Jest to jednak sprawa trudna, jeśli rozpatrujemy ich zastosowanie w przypadku dachów o niskim nachyleniu. Często producenci nie mają w swojej ofercie tego typu dachówek, a nawet jeśli są w ich posiadaniu – niekoniecznie nadają się one do omawianego przez nas typu dachu. Z racji rodzaju tego typu budowy, większość wody wpływa w tym przypadku w zamki. To powoduje, że z zamków woda musi być z powrotem na powierzchnię, a tym samym trudno zachować ich szczelność. Pozostają nam dwa wyjścia – albo z niezwykłą dokładnością będziemy sprawdzać karty produktowe – albo podejmiemy się wyboru, jednak przy konsultacji z doradcą. Wiele modeli, które są dostępne na rynku posiada rozbudowane zamki, z określoną wbudowaną w nich głębokością i szerokością. Bywa też, że producent skupia się na stworzeniu takich dachówek typu płaskiego, które mają określone modyfikacje, pozwalające na swobodne i bezproblemowe odprowadzanie wody na powierzchnię.(program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com