fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Lokalizacja i otoczenie

Dachy zielone nie powinny być umieszczane na wysokich budynkach, np. na wieżowcach. Przy takiej wysokości będą one wymagały intensywnych zabiegów, które nie tylko są kłopotliwe, ale i kosztowne.

Najlepszym pomysłem nie jest również tworzenie takiego dachu na niskich budynkach, w których okolicy są bujne drzewa. Nie dość, że będą one ograniczać ilość światła, to dodatkowo przyczynią się do spadania liści na dach zielony. Co wiązać się będzie z dodatkową pracą, bądź wykupieniem specjalnej usługi. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dach zielony - tworzenie
Dach zielony – tworzenie

Drenaż

Podlewanie roślin na dachu zielonym wymaga niebotycznego nakładu pracy i zużycia wody. Aby ograniczyć to, należy wybrać drenaż o zwiększonej retencji. Świetnym rozwiązaniem będą maty kubełkowe. Te magazynują od 6 do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Chociaż to drogi pomysł na poziomie samego tworzenia dachu zielonego, będzie bardzo opłacalny na dłuższą metę. Można zainwestować w substrat o miąższości do 40 cm oraz czterocentymetrowy drenaż. W ten sposób można zdobywać około 160 litrów wody deszczowej. Co nie tylko przyczynia się do zminimalizowania kosztów utrzymania i pielęgnacji, ale również do dbania o środowisko. (uprawnienia budowlane 2022)

Hydroizolacja

Ta ma kluczowy wpływ na przerastanie korzeniami roślin. Trwałość jej warstwy jest naprawdę istotna. Należy wybrać taki materiał izolacyjny, który zniesie różnorodne warunki pogodowe. Ciężkie do opanowania będą np. promienie UV. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnych membran, o długotrwałym działaniu. Takie nie wymagają wymiany ani naprawy przez ponad 50 lat. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zabezpieczenia

Aby dach zielony mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebne mu są odpowiednie odpływy. Najlepszym rozwiązaniem są skrzynki kontrolne z materiałów odpornych na korozję. Muszą być również wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, aby nie stała im się krzywda podczas eksploatacji. Warto pamiętać, że wszelkie elementy na dachach zielonych są narażone nie tylko ze względu na ich użytkowników, ale również przez różnorodne zjawiska pogodowe. (uprawnienia budowlane program)

Wokół skrzynek kontrolnych, attykach, stykach oraz przepustach powinny znaleźć się opaski ze żwiru płukanego. Najlepiej o wielkości 16-32 mm. Szerokość ich dostosowuje się do roślin, ale ogólnie przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż 30 cm. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com