fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warstwy

Wielowarstwowy układ dachu płaskiego nie tylko zapewnia trwałość, ale daje też wiele możliwości. Odpowiednie połączenie warstw wspiera wytrzymałość i stabilność konstrukcji, np. ogranicza przenikanie pary wodnej do pomieszczenia. Wielość warstw wpływa na ciągłość izolacji, ulepszenie termoizolacji czy też szczelność dla wody i pary wodnej. (uprawnienia budowlane 2022)

Dach płaski musi składać się z następujących warstw. Dodatkowe to jedynie pomysły projektantów i inwestorów. Mogą one ulepszać pracę konstrukcji i wydłużać jej żywotność. Podstawowy układ musi jednak posiadać: (uprawnienia budowlane kontakt)

 1. Konstrukcję nośnią – zapewniającą wytrzymałe podłoże dla dachu;
 2. Paroizolację – uniemożliwiająca przedostawanie się pary do dachu i pomieszczeń pod nim;
 3. Termoizolację – zapobiegającą przenikaniu ciepła do budynku i z niego;
 4. Hydroizolację – wpływającą na zapobieganiu dostawania się wody do konstrukcji;
 5. Warstwę spadkową – umożliwiającą między innymi skuteczne odprowadzanie wody.
Dach płaski – wybór materiałów
Dach płaski – wybór materiałów

Materiały

Przy wyborze materiałów, z których mają składać się warstwy dachu, warto zwrócić uwagę na wiele czynników i elementów, to między innymi:

 1. Okresy gwarancji;
 2. Oczekiwania ekonomiczne;
 3. Względy estetyczne;
 4. Rodzaje obiektu;
 5. Funkcje dachu;
 6. Nachylenie połaci dachu;
 7. Rodzaje podłożą.

Po prawidłowej ocenie wcześniej podanych elementów można wybierać materiały. Do dachów nieużytkowych wielko powierzchniowych warto zastosować materiały membranowe, np. PVC. W przypadku jednak dachu, na którym poruszają się ludzie, np. ekipy serwisowe, pod uwagę lepiej wziąć papy bitumiczne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Odwodnienie

Ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć, jest prawidłowe odwodnienie dachu płaskiego. Spiętrzenie wody na dachu może prowadzić do przeciążenia całej konstrukcji, a co za tym idzie, co ogromnych problemów i strat finansowych. Do tego celu stosuje się specjalne odwodnienia grawitacyjne i wpusty dachowe. Przed ich wyborem należy ustalić dokładną wielkość dachu, system używanego odwodnienia oraz wszelkie pokrycia, które będą na nim ułożone. (program egzaminu na uprawnienia)

Dodatkowe elementy

Warto jeszcze wspomnieć o wszelkich elementach, które mogą znaleźć się na dachu. Te też powinno ocenić się w trakcie projektowania budynku i względem nich wybierać materiału. Na dachach płaskich często pojawiają się klimatyzatory i panele fotowoltaiczne. W przypadku nagromadzenia dużej ilość urządzeń na dachu warto zastanowić się nad materiałami wytrzymalszymi, najlepiej niepalnymi. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com