fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są turbiny wiatrowe?

Jak każda energia odnawialna, również ta wiatrowa niesie ze sobą szereg korzyści. Co ważne, tego typu energia jest wykorzystywana nie tylko przez firmy komercyjne, ale także i w związku z rosnącymi potrzebami dotyczącymi gospodarstw domowych. Energia wiatrowa nie byłaby możliwa, gdyby nie turbiny wiatrowe. Sprawdźmy, czym są turbiny i jaka jest ich budowa.   (uprawnienia budowlane segregator)  

Czym są turbiny wiatrowe?

Budowa

Turbiny wiatrowe to nic innego jak widoczne na farmach wiatrowych wiatraki. Wiatraki są to urządzenia, które w pełni odpowiadają za przekształcanie energii kinetycznej w prąd elektrycznych. W skład budowy takiej turbiny wchodzi główny element, którym jest wirnik. Wirnik jest przymocowany do wała wolnoobrotowego. Możemy wyróżnić podział turbin ze względu na wielkość średnicy. Wirnik w znaczącej większości składa się z trzech łopat. Takie łopaty są w stanie poruszać się z prędkością około 30 obrotów na minutę. Pozostałymi elementami wiatraka są odpowiednio – przekładnia, generator i system sterowania. Gondola ma także wbudowany w sobie system chłodzenia oraz hamulec i układy smarowania. Jeżeli chodzi o obroty wirnika to za nie odpowiedzialny jest silnik, który występuje razem z przekładnią. Te elementy znajdują się bezpośrednio na samej górze wiatraka.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Rodzaje

Turbiny wiatrowe dzielą się na poszczególne rodzaje przede wszystkim ze względu na moc. W takim przypadku możemy wyróżnić: (uprawnienia budowlane kontakt) 

  • Mikroturbiny – są to wiatraki o mocy niższej niż 100W. Wykorzystuje się je przede wszystkim do oświetleń LED-owych, zasilania drogowych znaków oraz ładowania baterii akumulatorowych.
  • Małe generatory wiatrowe – mowa tu o wiatrakach o mocy w przeciale od 100W do 50 kW. Najczęściej są stosowane w naszych domach. Dzięki nim można wygenerować dodatkowy prąd, który w następnej kolejności można sprzedać zakładom energetycznym.
  • Duże generatory wiatrowe – mają moc powyżej 100 kW. Są to już pokaźnych rozmiarów wiatraki, które muszą zostać zainstalowane za zgodą gminy. Nie wymagają pozwolenia na budowę.

Innym podziałem turbin wiatrowych są te ze względu na położenie osi obrotu wirnika. Wyróżniamy:

  • Pionowe elektrownie wiatrowe – VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbines). Takie elektrownie mają pionową oś obrotu, a ich wysokość sięga najwyżej 30 m wysokości. Nie są szczególnie popularne.
  • Poziome turbiny wiatrowe – są to turbiny posiadające poziomą osią obrotu HAWT (ang. Horizontal Axis Wind Turbines). Stanowią zdecydowaną, ponieważ aż około 95% wszystkich turbin. Ich wysokość szacowana jest w przedziale od 20 do 40 m.  (uprawnienia budowlane program) 

Producenci

Producentów turbin wiatrowych jest wielu, jednak od kilku lat tylko poszczególni wiodą prym. Mowa tu o wnioskach wyciągniętych z corocznych, ogólnoświatowych rankingu. Wedle tego zestawienia na piedestale jest grupa Vestas z Danii. Innym producentem turbin jest grupa Siemens Games. Wiodą oni prym w zakresie produkcji turbin zarówno lądowych, jak i morskich. Trzecie miejsce zajmuje grupa Goldwind, która jest producentem turbin z Chin.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com