fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są elektrownie wiatrowe?

Elektrownia wiatrowa zawiera generator, w którym energia ruchu obrotowego wirnika zamieniana jest na energię elektryczną. Śmigło bądź turbina odpowiada za poruszanie wirnika. Wiatr powoduje ich obrót.Większe generatory powodują powstawanie większej ilości energii. Zbyt duży generator może uniemożliwić rozruch przy słabym wietrze.  Ten rodzaj energii elektrycznej uzyskanej z wiatru uważany jest za ekologicznie czystą, ponieważ produkcja energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.  Elektrownie wiatrowe, które tworzą pełne zespoły produkujące energię nazywane są parkami lub farmami wiatrowymi. Rzadziej mówi się na nie siłownie wiatrowe. (uprawnienia budowlane)

 

Typy elektrowni wiatrowych

  • – ze względu na zastosowanie: przydomowe lub przemysłowe
  • – z  uwagi na moc: mikro(generują poniżej 100 W mocy), małe (wytwarzają od 100 W do 50 kW), duże (o mocy powyżej 100kW)
  • – ze względu na lokalizację: lądowe, morskie

Budowa turbiny

Wiatr wieje z różnym natężeniem, ze zróżnicowaną siłą. Dlatego też elektrownie wiatrowe wyposaża się w układy elektroniczne. Powodują one, że energia dostarczana do odpowiednich urządzeń ma właściwe parametry. (jednolite akty prawne)

elektrownie wiatrowe
elektrownie wiatrowe

1. Fundament
2. Wyjście do sieci elektroenergetycznej
3. Wieża
4. Drabinka wejściowa
5. Serwomechanizm kierunkowania elektrowni
6. Gondola
7. Generator
8. Wiatromierz
9.Hamulec postojowy
10. Skrzynia przekładniowa
11. Łopata wirnika
12. Siłownik mechanizmu przestawiania łopat
13. Piasta

Wydajność

Do wytworzenia 1 MW mocy potrzebna jest turbina wiatrowa o średnicy około 50 m. Aby farma wiatrowa generowała moc 1 GW musi liczyć 1000 turbin wiatrowych. (wybierz dostęp do swojego programu na uprawnienia budowlane)
W rzeczywistości farmy wiatrowe dostarczają energii przez około 1500- 2000 godzin rocznie. Aby wyprodukować 1 GW energii, potrzeba ok. 3000 turbin o mocy 1 MW.

Wady

  • -elektrownie wiatrowe  zawierają łopaty, które gdy oderwą się od wiatraka stanowią zagrożenie (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)
  • –  produkują prąd przez około 30% czasu i muszą być wspomagane przez elektrownie węglowe, które powodują większą emisję zanieczyszczeń poprzez ciągłe rozpalanie i wygaszanie niż nieprzerwana praca
  • – mogą wpływać na zdrowie ludzkie- najczęściej wymieniane są efekty akustyczne i optyczne generowane przez obracające się turbiny
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com