fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czy kierownik jest potrzebny do zgłoszenia budowy?

Każdy kierownik budowy jest niezwykle ważny w procesie budowlanym. Konieczne jest, żeby posiadał uprawnienia budowlane, czyli inaczej prawo do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie. Ponadto jest on absolutnym niezbędnik jeśli chodzi o proces budowlanym, który przebiega na bazie pozwolenia na budowę. (program z testami na uprawnienia budowlane)

Warto natomiast wiedzieć, że są prace budowlane, przy których wystarczy ich zgłoszenie, nie trzeba starać się aż o pozwolenie na budowę. Głównie chodzi tu o prace dotyczące produkcji rolnej, przyłączy do mediów i siecie bądź budowy niewielkich obiektów gospodarczych czy też ich przebudowy. W tych sytuacjach inwestor może tylko zgłosić taką budowę do organu administracji architektoniczno-budowlanej. I analogicznie, w przypadku kiedy budowa wymaga tylko zgłoszenia, nie ma potrzeby ustanawiania kierownika budowy. (program do uprawnień na komputer)

Jednak ustawa Prawo Budowlane ma wiele odstępstw od reguły, które mimo, że pozwolenie na budowę nie jest wymagana i tak zobowiązuje inwestora do zatrudnieni kierownika budowy. Jednym z takich odstępstw jest budowa domów jednorodzinnych mieszkalnych wolno stojących. A obszar tych prac ma miejsce na działkach lub działce, na których został stworzony projekt budynku. To samo tyczy się parterowych budynków stacji transformatorowych wolno stojących czy tez kontenerowych stacji transformatorowych wolno stojących. Ważne, by ich powierzchnia nie przekraczała 35 mkw. (wybierz swój program do uprawnień)

Prace budowlane

Kiedy prace budowlane polegają na instalacjach zbiornikowych na gaz płynny, gdzie pojedynczy zbiornik ma pojemność do 7m3- też konieczna jest obecność kierownika budowy. Te zbiorniki wykorzystuje się do zasilania instalacji gazowych, które mają miejsce w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. (informacje o egazaminie)

Kierownik budowy musi uczestniczyć przy pracach przy sieci elektroenergetycznych, których napięcie znamionowe nie jest większe niż 1kV. To samo dotyczy prac dotyczących sieci kanalizacyjnych, cieplnych, wodociągowych i telekomunikacyjnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com