fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane

Jeżeli chodzi o tę część egzaminu na uprawnienia budowlane, to z pewnością wiele osób chciałoby wiedzieć, jakich może spodziewać się pytań. Oczywiście Krajowa Komisja Egzaminacyjna udostępnia na swojej stronie internetowej przykładowe pytania, które mogą pojawić się na egzaminie pisemnym. Jednak w przypadku części ustnej egzaminu takie informacje się nie pojawiają (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Dlatego też kandydaci najbardziej obawiają się tego egzaminu.

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane

Kategorie pytań na egzaminie ustnym

Godnym uwagi jest fakt, że pytania podczas egzaminu ustnego dzielą się na cztery kategorie. Z pewnością ułatwia to nieco przygotowanie się do niego. I tak sprawdzane są tutaj umiejętność praktycznego posługiwania się przepisami prawa. Weryfikowane są także umiejętność praktycznego stosowania wiedzy technicznej w praktyce (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Poza tym można spodziewać się pytań z zakresu wybranej specjalności uprawnień budowlanych. Istotnie, podczas egzaminu ustnego kandydat musi rozwiązać zagadnienia dotyczące prowadzenia budowy lub wykonać zadanie projektowe.

Formułowanie pytań

Choć powyższe informacje nie dostarczają konkretnych przykładów pytań, które mogą pojawić się na egzaminie, to jednak można wskazać pewną prawidłowość w formułowaniu pytań. Otóż stanowią one rozwiniętą odwrotność pytań znajdujących się na teście (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Przykładowo, gdy na teście pojawiło się pytanie dotyczące działalności traktowanych jako samodzielne funkcje techniczne, to z kolei na egzaminie ustnym może pojawić się pytanie polegające na wymienieniu czterech typów działalności, do których niezbędne jest posiadanie samodzielnych funkcji technicznych.

Zastosowanie nabytej wiedzy w praktyce

Ważnym aspektem jest to, że podczas egzaminu ustnego należy wykorzystać umiejętność logicznego myślenia. Kandydat powinien umieć wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Istotnie, jest to niezbędne, aby zdać część ustną egzaminu na uprawnienia budowlane (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Zwykle pytania nie powinny zaskakiwać, ponieważ z takimi zagadnieniami kandydaci spotykali się podczas odbywania praktyki zawodowej. Należy pamiętać, iż komisja oczekuje jasnych oraz sprecyzowanych odpowiedzi. Konieczna jest również znajomość aktów prawnych, aby móc szybko wyszukać je podczas egzaminu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com