fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co może absolwent budownictwa

Powyższe pytanie jest nieco przekorne (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Okazuje się bowiem, iż mimo odpowiedniego wykształcenia oraz odbytej praktyki młody inżynier niewiele może robić. Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi osoba, która posiada tytuł magistra inżyniera budownictwa i odbyła praktykę w biurze projektowym oraz na budowie, nie może samodzielnie projektować obiektów magazynowych, przemysłowych, gospodarczych ani domków jednorodzinnych. Istotnie wynika to z faktu, iż rola inżyniera jest ograniczona jedynie do projektowania konstrukcji obiektów budowlanych. Z pewnością ciekawym zagadnieniem jest jednak to, że przepisy prawa budowlanego nie wskazują na to, czym właściwie jest konstrukcja obiektu budowlanego.

Co może absolwent budownictwa

Ubieganie się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej

Oczywiście każdy absolwent ma możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w ww. specjalności, ale w zakresie ograniczonym. Jednak, aby było to możliwe wiedza, którą zdobył w toku studiów musi dotyczyć konkretnych obszarów. Kandydat powinien zatem posiadać wiedzę z zakresu projektowania i wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, komunalnego i przemysłowego. Jak również doboru i stosowania materiałów budowlanych oraz kierowania firmą budowlaną i ekipami budowlanymi (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). A także wiadomości z zakresu zastosowania technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.

Jakie umiejętności posiada absolwent budownictwa?

Istotnie absolwent budownictwa jest osobą, która posiada przygotowanie do rozwiązywania różnego rodzaju problemów technologicznych. Poza tym potrafi rozwiązywać zagadnienia organizacyjne i projektowe (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Oczywiście absolwent powinien być przygotowany do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz uzupełnienia wiedzy. Co więcej powinien potrafić kierować dużymi zespołami ludzkimi.

Uprawnienia architektoniczne do projektowania w ograniczonym zakresie

Godnym uwagi jest fakt, że wystosowano postulat w sprawie możliwości wykonywania przez absolwentów projektów obiektów budowlanych nieskomplikowanych architektonicznie. Istotnie planuje się również usunięcie ograniczenia wynikającego z rodzaju zabudowy, np. zagrodowej oraz kubatury obiektu (egzamin na uprawnienia budowlane). Obecnie takich obiektów nie mogą projektować osoby posiadające uprawnienia architektoniczne do projektowania w ograniczonym zakresie. Jako argument dla powyższych postulatów podaje się, że projektowanie obiektów jednorodzinnych przez inżynierów budownictwa nie będzie miało negatywnych skutków.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com